Hogyan készítsünk megnyerő önéletrajzot és motivációs levelet?

Hogyan készítsünk megnyerő önéletrajzot és motivációs levelet?

Amikor jelentkezünk egy álláshirdetésre, az első szűrő egyértelműen az önéletrajz, illetve a motivációs levél – ebből világosan következik, hogy ha ezt elrontjuk, lőttek az esélyeink is a pozíció elnyerésére. Fontos tehát, hogy olyan CV-t és motivációs levelet készítsünk, ami felhívja ránk a figyelmet, kidomborítja az előnyös képességeinket, és egyértelművé teszi, miért is lennénk jó választás az állás betöltésére.

Mondani persze könnyű, kivitelezni kevésbé. Már csak azért is, mert a jó önéletrajz szabályai időnként megváltoznak. Ami 10 éve népszerű volt, az ma már elavult – teljesen másra kíváncsiak a cégek, mást helyeznek előtérbe. Nem csoda, hiszen a munkaerőpiac is jelentősen átalakult azóta, másra helyeződött a hangsúly.

 

Mit kell tartalmaznia egy CV-nek?

  • Személyes adatok, kapcsolatfelvételi lehetőségek. Ezt alapnak tekinthetjük, mégis el kell mondani, mert rengetegen követnek el olyan szarvas hibákat, hogy éppen csak a nevük hiányzik az önéletrajzból, nem derül ki, hogyan lehet a jelentkezővel felvenni a kapcsolatot stb. Nem kell percre pontosan megadnod a születési dátumunkat, a családfánkat sem kell részletesen ismertetni, de a név megadása azért alapvető, és persze az is fontos, hogy ne írjuk el az e-mail címet, telefonszámot – különben hogyan keressenek meg, ha továbbjutottunk?
  • Fotó. Egy jól sikerül fotót is mellékeljünk, igazolványkép-szerűt. Véletlenül se egy láthatóan szabadidős, vicces képet – inkább olyat, amit szakmai szemmel is vállalhatónak érzünk. És ne 5 évvel ezelőtti legyen, mindenképpen aktuális képet tegyünk a CV-be!
  • Végzettségek. Egy pozíció betöltésénél nyilvánvalóan fontos kérdés, hogy mégis mi tesz alkalmassá a munka elvégzésére. Ennek pedig köze van a megszerzett képesítésekhez. Fontos ugyanakkor, hogy nem kell az összes papírt, tanfolyamot, iskolát, továbbképzést felsorolni. Bőven elég a pozíció szempontjából releváns végzettségeket feltüntetni – esetleg az érettségit, ha a további tanulmányokból nem lenne egyértelmű a megléte.
  • Korábbi munkatapasztalatok. Itt is érvényes, hogy nem kell a párhetes nyári munkákat is feltüntetni, elég, ha az szerepel a CV-ben, aminek köze van a megpályázott álláshoz. Emeljük ki azokat a feladatokat feladatköröket, amik a legszorosabban kapcsolódnak, és a puszta felsorolás helyett inkább fejtsük ki pár szóban, mit is csináltunk konkrétan az adott helyen. A legutóbbi legyen az első helyen, és így haladjunk sorrendben visszafelé.
  • Képességek. Fontos, hogy milyen képességek tesznek alkalmassá a munka elvégzésére, de vigyázat – nem mindegy, hogyan fogalmazzuk meg! Az olyan közhelyek puffogtatása, mint a jó kommunikációs készség, jó problémamegoldó készség stb., még senkit nem vittek közelebb a vágyott álláshoz. Próbáljunk ennél kreatívabban fogalmazni, kicsit konkretizálni, mit értünk pl. jó kommunikációs készség alatt. Ide kerülhet az idegen nyelvek ismerete is, ha van jogosítvány, azt is említsük meg!
  • Referenciák. Szuper, ha tudunk referenciákat is csatolni, bár ez nemcsak rajtunk múlik, hanem volt munkaadóinkon is. Mindig csak azt írjuk be referenciának, akivel ezt előre egyeztettük, hogy ne lepődjön meg egy esetleges megkeresésen.
  • Közösségi oldal linkje. 2020-at írunk, jó ötlet lehet az önéletrajzba bemásolni a LinkedIn profilunk linkjét. A Facebook privát, azt nem célszerű feltüntetni.

 

Mi a helyzet a motivációs levéllel?

Motivációs levelet írni nem könnyű. A legnagyobb probléma vele, hogy sokan félreértik, mire is való. Azt hiszik, ennek arról kell szólnia, miért lennének jók az állás betöltésére. A cél azonban nem ez. A motivációs levélben azt kell leírni, hogy miért szeretnénk az adott pozícióban dolgozni.

Ehhez nem árt kicsit utánanézni magának a cégnek, a meghirdetett állásnak, mert a közhelyeket a HR-esek pillanatok alatt kiszúrják.  Nyugodtan írhatunk a karriertervünkről, hogyan tervezünk hozzátenni a cég munkájához, miért érezzük úgy, hogy a meghirdetett állásban ki tudnánk teljesedni.

Vigyázzunk, hogy a motivációs levél ne menjen át öntömjénezésbe!

 

Néhány további tipp a jelentkezéshez:

  • Ha van motivációs levél, akkor is írjunk pár sor kísérőlevelet arról, hogy miért jelentkeztünk az adott állásra, pár szóban említsük meg a szakmai hátterünket!
  • A CV-t, illetve a motivációs levelet is alaposan formázzuk, kellemesen szellősre! Ne legyenek bennük helyesírási hibák, kusza fogalmazások, barokkos körmondatok!
  • Ne állítsunk olyat, ami nem igaz, ne túlozzunk! Ezek legkésőbb az interjún úgyis kiderülnek, és biztos, hogy minden esélyünket aláássa a füllentés.
  • Sokan azt hiszik, elég, ha egyszer megírják a CV-t, motivációs levélből pedig egy sablont, és azokat küldözgetik mindenhová, legfeljebb apró módosításokkal néha. Nos, ez nem jó. Ezek többnyire annyira általánosak, hogy a HR-esnek egyből feltűnik, hogy mi a helyzet. Ha a jelölt arra se vette a fáradságot, hogy a cégre szabja a jelentkezést, vajon milyen munkaerő lehet?
  • +1: alaposan olvassuk el a hirdetést! Nagyon sok jelentkezés azért landol a kukában, mert a pályázók átsiklanak bizonyos kérések, jelentkezési feltételek fölött. Nem végeznek el például egy próbafeladatot, nem írnak bele valamit a motivációs levélbe, amit külön kér a cég. Ne egy ilyen banális dolgon csússzunk el!

Egy igényesen összerakott önéletrajz+ motivációs levél csomag, a megfelelő kísérőlevéllel már egy jó indulást jelenthet az áhított munka megszerzésére!

 

EgerAllas.hu / J.P.