Ha állást keresel, nyilván nagyon örülsz, amikor egy cég úgy dönt, szeretne személyesen is találkozni veled. Ilyenkor eleve ígéretes helyzetből indulsz, hiszen az önéletrajzod alapján már alkalmasnak tűnsz a meghirdetett pozíció betöltésére. Itt viszont még bármi történhet – meggyőzheted az interjúztató(ka)t arról, hogy Te vagy a legalkalmasabb jelölt, de le is rombolhatod a rólad alkotott pozitív véleményüket. Mindez attól függ, hogyan sikerül az interjú.
A tét tehát viszonylag nagy, de azért nem kell nagyon megijedni a helyzettől. Ha alaposan felkészülsz az állásinterjúra, nem érhet nagy meglepetés és nem kerülsz kellemetlen helyzetbe.
Mit vegyek fel?
Valószínűleg ez az első kérdés, ami felmerül benned. Nos, ez nagymértékben függ a megpályázott állástól, a cégtől, a Te személyes stílusodtól. Ha például egy hotel recepciós munkakörére jelentkezel, a minimum, hogy öltözz fel csinosan, lehetőleg az üzleties dress code-ot szem előtt tartva. Amennyiben viszont egy kreatív háttérmunkára jelentkezel, ez nem valószínű, hogy elvárás lesz – mindemellett a szakadt farmer nem biztos, hogy a legjobb választás egy alapvetően formális helyzetben.
Gondold végig, hogy az adott munkakör milyen megjelenést kíván meg, ha ismered a céget, tartsd szem előtt azt is, hogy az alkalmazottak általában hogyan öltöznek. És persze olyasmit vegyél fel, amiben kényelmesen érzed magad, ellenkező esetben kínos feszengés lesz a vége.
Milyen kérdésekre készüljek?
Valószínűleg fognak kérdéseket feltenni az önéletrajzoddal kapcsolatban, ezért nem árt, ha felkészülsz egy kicsit abból, amit leírtál. Nem kell betanult szöveget ledarálnod (sőt, óva intenénk ettől), de nem árt, ha összeszedetten tudsz beszélni a korábbi tapasztalataidról, munkaköreidről. Magabiztosabb leszel, ha előre végiggondolod, mit akarsz ezekről elmondani, és nem improvizálsz.
Mindemellett vannak tipikus HR-es kérdések, ezekből sokat megtalálsz netes gyűjteményekben, például itt. Kérhetik, hogy mondj pár rád vonatkozó pozitív, illetve negatív tulajdonságot, felvázolhatnak egy adott szituációt, amire válaszolnod kell, hogyan oldanád meg. A lényeg, hogy ne próbáld görcsösen kitalálni, mit akar hallani az interjúztató és ne hazudj, valamint lehetőleg ne is egyszavas válaszokat adj.
Fontos az is, hogy ne fényezd magad látványosan, ne túlozz, ne akarj tökéletesnek tűnni, de persze a hibáidra se hívd fel a figyelmet! Próbáld hangsúlyozni a korábbi jó eredményeidet, releváns tapasztalataidat és azokat a tulajdonságaidat, amik alkalmassá tesznek a munka elvégzésére.
Van kérdése?
Mindig legyen kérdésed! Nem az a jó taktika, ha úgy teszel, mintha mindent tudnál, és nem teszel fel kérdést, mert így nem tűnsz elég érdeklődőnek. Nyugodtan kérdezz a cégről, a munkahelyi légkörről, mindennapokról, a tevékenységről. De ne az legyen a kérdésed, hogy le lehet-e lépni pénteken előbb, vagy próbaidő alatt is mehetsz-e szabira, vagy milyen sűrűn vannak céges bulik, mert ez nem igazán veszi jól ki magát!
Hasznos, ha a kérdéseidből kifejezetten érződik, hogy tudod, milyen cégnél vagy, láthatóan tisztában vagy vele, mivel foglalkoznak.
Mit ne mondj?
Soha, semmiképpen ne szidd a jelenlegi vagy volt munkáltatódat! Nagyon rossz benyomást keltesz vele, egyből az az érzése támad a veled szemben ülőnek, hogy majd az ő cégükkel kapcsolatban is hasonló lesz a hozzáállásod. Ha megkérdezik, miért akarsz eljönni a jelenlegi helyedről, beszélj új kihívásokról, jobban passzoló munkakörről, reménybeli előrelépésről, de ne mondj rosszat a munkahelyedről!
Ne állíts olyat, ami nem igaz, ne túlozz a korábbi eredményeiddel kapcsolatban, és ne mások degradálásával akarj kitűnni, mert ez szinte senkinek sem szimpatikus. Ne próbálj látványosan okosabbnak tűnni az interjúztatónál!
Amit nem annyira könnyű tudatosan irányítani: a metakommunikáció
Egy állásinterjún nem árt, ha a testbeszédedre is odafigyelsz. Mosolyogj kedvesen, és próbálj minél kevésbé idegesnek tűnni. Ne tördeld a kezed, ne babrálj valamit a beszélgetés alatt, igyekezz nyugodt maradni! Beszélj tisztán és érthetően, de vigyázz, hogy ne legyél túl hangos, az elég visszatetsző tud lenni.
Jó, ha nem látszol idegesnek, de azért túlságosan laza se legyél – találd meg a középutat!
Összegezve, ha felkészülsz a cég tevékenységéből, természetes maradsz, nyitottan és kedvesen viselkedsz, és őszintén válaszolsz a kérdésekre, nagyon nem tudod elrontani az interjút.
EgerAllas.hu / J.P.