Álláshirdetésre való jelentkezés

Álláshirdetésre való jelentkezés

Mire érdemes oda figyelni egy állásjelentkezésnél, milyen önéletrajzot és motivációs levelet töltsük fel, milyen álláskeresői oldalakon tudunk jelentkezni? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.

Állást keresni sokféleképen lehet. Újságból, szórólapokon, az üzletek kirakatait olvasva, ismerősökön keresztül, vagy az egyik legegyszerűbb módszerrel, az internet segítségével. Rengeteg online álláskereső portál működik, ahol számos állás közül válogathatunk. Az itt feltüntetett állásokra feltölthetjük önéletrajzunkat, amivel a jelentkezésünket véglegesíthetjük.

Munkáltatói oldalról is az online álláshirdetés az egyszerűbb, hiszen az ügyintézést és a hirdetés közzétételét akár otthonról is végezhetjük.

Lássuk, milyen praktikák növelhetik esélyeinket valamint, hogyan érdemes jelentkezni az állás hirdetésekre.

 

ÖNÉLETRAJZ

Örök dilemma az új álláskeresőknek, hogy miként fogjanak neki az álláskeresésnek. A folyamat összetett és nehéz, azonban számos praktikával és odafigyeléssel növelhetjük esélyünket. Az első ilyen legfontosabb dolog az önéletrajz. Az cég vezetője vagy HR-ese kollégája ezt látja rólunk legelőször. Ez az első benyomás, a bemutatkozásunk, így fontos, hogy ne egy összecsapott önéletrajzot adjunk be.

Ügyeljünk a külalakra. Használjunk egységes színeket. Mindig legyen sorkizárt és legyen egy vonalban a szöveges rész. A fényképünk legyen színes és megfelelő minőségű. A fényképen az arcunk középpontban helyezkedjen el, arcunk legyen jól látható, a fényviszonyok pedig megfelelőek.

 

MOTIVÁCIÓS LEVÉL

A motivációs levél lényege, hogy összefoglaljuk azt, hogy miért érezzük magunkat alkalmasnak a megpályázott pozícióra. Győzzük meg a vezetőt vagy a HR kollégát, hogy mi vagyunk a legalkalmasabbak. Írjunk benne erősségeinkről, az esetleges terveinkről, amit a cégnél a munka elvállalása után alkalmaznánk. Ebben a részben minden olyan dolog elfér, ami az önéletrajz kötött szerkezetébe nem fért bele. Azonban figyeljünk oda arra is, hogy maximum 1-1,5 oldal hosszú legyen.

 

ÁLLÁS JELENTKEZÉS

Ha kész az önéletrajzunk, és motivációs levelünk elkezdhetünk az állások között keresgélni. A számunkra legszimpatikusabbakra és a szakmánkhoz legközelebb állókra érdemes beadni a jelentkezésünket, hiszen itt van a legnagyobb esélyünk. A jelentkezéskor a legtöbb weboldal egy rövid üzenet lehetőséget is felkínál. Itt érdemes csak nagy röviden a jelentkezésünkről informálni a céget:

 „Tisztelt Cég!  XY vagyok, és az XY állás oldalon találtam az önök hirdetésére, amire mellékletben küldöm önéletrajzomat. Amennyiben felkeltettem figyelmüket úgy kérem, keressenek az alábbi elérhetőségen.

Telefon:
Email:

Köszönettel XY”

A jelentkezem szöveg mindig kerek egész mondatokból álljon. Egy „érdekel” komment sehol sem megnyerő. Ne várjuk, hogy ezek után bármelyik cég megkeres bennünket.

 Ezt követően jön legunalmasabb folyamat, a várakozás. Egy ajánlatra általában 1-2 hét a reakció idő, de egy komolyabb pozíció esetében ez akár 1 hónap is lehet. Érdemes türelemmel várni, illetve figyelni az újabb állásajánlatokat.

 

TELEFONOS INTERJÚ

Jelentkezésünket követően elbírálásra kerül önéletrajzunk, és ha képességeink és előzetesen szerzett tapasztalataink megfelelnek a cég számára, akkor esélyünk van részt vennünk az interjúkon. A nagyobb cégeknél már megszokott, hogy a személyes interjú előtt egy rövidebb telefonos interjún is átesünk. Egy előzetes időpont egyezetés után 15-20 perces telefonos interjún vehetünk részt. Itt elsősorban az önéletrajzunk főbb pontjainak részleteire kíváncsiak, hogy mennyire mély a tudásunk, valamint milyen plusz készségekkel rendelkezünk. Érdemes már ekkor előre felkészülni a cégismertetőiből. Mi a főtevékenység, mikor és hogyan indult a vállalkozás, mik a főbb mérföldkövek. Ez később a személyes interjún is jó jöhet.

Ha telefonon sikerül megugranunk az elvárásokat, utána egyenes út vezet a személyes interjú felé, ami már egy lépéssel közelebb visz minket, hogy mi kapjuk meg az állást.

 

SZEMÉLYES INTERJÚ

Néhány helyen a jelentkezés követően egy szűrés következik, ahol a legalkalmasabbakat egyből egy személyes interjúra invitálják. Ennek időpontja legtöbb esetben a délelőtti órákban zajlik és inkább a hét elején. A személyes interjú nagyon sok féle lehet. A nagyobb cégeknél ilyenkor személyiségtesztet, teszt munkát vagy csoportos munkavégzést is alkalmazhatnak. Azonban a legtöbb esetben az elbeszélgetés és az ismerkedés a jellemző. Az önéletrajzunk és a szakmai múltunk átbeszélése zajlik ilyenkor a mi részünkről. Cég részről pedig a betöltendő pozíció feladatai és elvárásinak ismertetése.

Az interjút követően 1-2 nap gondolkodási időt kap mindkét fél, majd a cég telefonon értesít minket az elbírálás eredményéről.

személyes interjú

 

 

MILYEN ÁLLÁSKERESŐ OLDALAKAT HASZNÁLHATUNK:

AllasOrias.hu

Az AllasOrias weboldal az ország legnagyobb városainak álláslehetőségeit gyűjti össze, amire egyszerűen és gyorsan jelentkezhetünk. Ezen túl szűrhetünk az állások között megyére vagy egy adott városra is. Az állások többsége szakmunkára és középvezetői posztra keres munkatársat, de találhatunk felső és mérnöki hirdetéseket is.

 

Profession

A Profession szintén országosan működő magyar állásközvetítő cég, mely leginkább magasan kvalifikált munkalehetőségeket kínál számunkra.

  • https://www.profession.hu/

 

Jófogás

A Jofogas.hu weboldalon elsősorban lakossági apróhirdetéseket találhatunk, azonban pár éve álláshirdetések részleggel is kibővült az oldal. Leginkább könnyen végezhető fizikai állásokat találhatunk.

Weboldal: https://www.jofogas.hu/

 

Linkedin

A Linkedin a világ egyik legnagyobb üzleti közösségi hálózata. Az oldal működését a közösségi oldalak és az álláskereső portálak ötvözték. Munkáltatói oldalról leginkább a multinacionális cégek találhatóak meg, akik magas beosztásba keresnek jól kvalifikált embereket.

Weboldal: https://www.linkedin.com/

 

Workania

A Workmania az előző oldalakhoz hasonlóan országos lefedettséggel működik és kínál munkalehetőségeket. A jelentkezők önéletrajzuk feltöltésével jelentkezhetnek a cégek előzetesen közzétett állásajánlataira.

Weboldal: https://www.workania.hu/

 

CVonline

Már több, mint 15 éve működik országos hálózattal a CVonline, ahol önéletrajzunkat feltöltve képesek vagyunk a meghirdetett pozíciókra jelentkezni.

Weboldal: https://www.cvonline.hu/hu

 

Indeed

Az Indeed a világ egyik legnagyobb álláskereső platformja. Rengeteg országban elérhető a weboldal, így a nemzetközi álláskeresés elsőszámú cégévé vált. Leginkább magasan kvalifikált pozíciókat hirdetnek meg, de találhatunk közép és szakmunkát igénylő állásokat

Weboldal: https://hu.indeed.com/

 

Az álláskeresésé sosem egy gyors, könnyű folyamat. Nem szabad az első sikertelen jelentkezés után feladni. Ha így teszünk, az befolyásolja a következő interjúnk sikerességét, és negatív bélyeget nyomhat ránk.

 

EgerAllas.hu / K.B.