Az kevés, ha alkalmas vagy egy munkára, az állásinterjún arról is meg kell győznöd a döntnököket, miért téged válasszanak az akár több tucatnyi jelentkező közül. Fontos, hogy felkészült legyél, ismerd a céget, a munkakört, amire jelentkezel, és ne gyere zavarba a kellemetlen kérdések hallatán sem. Öt tippel segítünk, hogy lehengerlően teljesíts!
1. Alaposan dolgozd ki az önéletrajzodat
Már rég nem azt a világot éljük, hogy elég egy A4-es lapon összedobni az önéletrajzot egy állás elnyeréséhez. Ez adja rólad az első benyomást, így nyelvtanilag helyesnek, dizájnját tekintve pedig a céghez illőnek ajánlott lennie. Ismerek olyan pályakezdőt, aki a Google-nél jelentkezett egy népszerű pozícióba, az önéletrajza ezért egy Google-keresés grafikai elemeiből lett összeállítva. Meg is kapta az állást.
Lényeges, hogy ne állíts valótlanságokat magadról, ugyanakkor igyekezz kiemelni minél több, a munka szempontjából releváns információt. Ha eljutsz a személyes interjúig, úgy menj, hogy álmodból felkeltve is fejből tudd a CV-d tartalmát – nem hiteles, ha az erősségeidről teljesen mást mondasz, mint amit papírra vetettél.
2. Készülj fel a cégből, ahová jelentkezel
Alapvetés, hogy pontosan tudnod kell, hová mész. Olvass el mindent a cégről, amit a hivatalos honlapjukon és egyéb internetes forrásokban találsz, nézd meg a közösségi médiát, kövesd be őket. Tanulmányozd át a vállalat történetét, felépítését, jegyezd meg a vezető pozíciókban dolgozó munkatársak neveit. A nagyobb cégek honlapján minden kollégáról találni képet, így arcról is beazonosíthatod majd, ki jön éppen szembe a folyosón.
Ha alaposan felkészülsz, nem jössz zavarba attól a kérdéstől, miért szeretnél náluk dolgozni. Elmondhatod, hogy tetszik a vállalat története, hogy kiváló szakmai véleményeket olvastál róluk a sajtóban, vagy éppen imádod azt, ahogyan a Facebookot és Instagramot kezelik. Mindenképpen pozitívum, hogy a sablonos válaszokat kiváltod valami eredetivel.
3. Mindig figyelj az órára
Ez a tanács duplán fontos. A késés teljesen ki van zárva, ha szeretnél jó benyomást kelteni. Indulj el időben, számold bele, hogy lehet dugó, késhet a busz. Vedd figyelembe, ha ismeretlen helyre mész, hogy meg kell találnod a megfelelő bejáratot, emeletet, irodát. Ha rohanva, csapzottan, késve érkezel, hátrányból indulsz az interjún, ha viszont időben ott leszel, marad időd átgondolni a mondandódat. Amennyiben elkerülhetetlen a késés, mindenképp jelezd ezt, telefonálj, írd meg e-mailen az okokat, így megőrzöd a szavahihetőségedet.
Ha van beleszólásod, mikor fogadnak, a kedd 10.30-at válaszd – ezt a Business Insider határozta meg, mint legalkalmasabb időpontot egy állásinterjúra. A háttere annyi, hogy a hétfő senkinek nem a kedvence, ám kedden már motiváltabb a legtöbb ember a munkahelyén, a 10.30 pedig pont jó arra, hogy beinduljon a nap, de még ne az ebédszünet járjon az interjúkészítők fejében.
4. Készülj előre a húzós kérdésekre
Egy keményebb állásinterjún biztosan előrukkolnak húzós kérdésekkel, megpróbálnak kimozdítani a komfortzónádból. Ilyenkor fontos, hogy ne pánikolj, ha nem tudod a választ. Az alapkérdésekre előre fel tudsz készülni: biztosan szóba kerül, miért hagytad ott az előző munkahelyedet, mik az erősségeid, a gyengeségeid, vagy hogy saját megérzésed szerint miért te vagy a legjobb jelölt.
Fogalmazd meg előre, mit tartasz a legjobb tulajdonságaidnak, de azt is gondold át, melyek a kevésbé előnyös szokásaid. Az őszinteség fontos, ám nem muszáj „öngólt lőni”: azt ne áruld el, ha mindenhonnan elkésel, figyelmetlen vagy a határidőkkel, azt viszont megemlítheted, ha túl maximalista vagy, esetleg nem tudsz addig hazaindulni a munkából, amíg nem végeztél az aznapi feladataiddal. Ezek hátránynak hangzó előnyök, amelyek segíthetik a helyzetedet.
5. Ne félj a pénzről beszélni
A legtöbb helyen nem ajánlanak fel fix fizetést, inkább megkérdeznek, mi a bérigényed. Ettől a kérdéstől nem kell félni! Elmondhatod, ha azért váltasz munkahelyet, mert szeretnél jobban keresni, így ugyanis tudják, hogy motivált vagy. Készülj konkrét számokkal, de ne rugaszkodj el a valóságtól: nézd meg a KSH-nál, hogy Magyarországon régiókra lebontva mennyi a nettó átlagkereset, ha pedig van ismerősöd a cégnél, kérdezd ki az anyagi lehetőségekről.
Ne csak a pénzre gondolj: érdeklődj, milyen szolgáltatások járnak a fizetés mellé, kapsz-e cafeteriát, utazási támogatást, ingyenes parkolóhelyet. Ezek az elsőre apró dolgok több tízezer forinttal is megnövelhetik a teljes juttatási csomagodat.
EgerAllas.hu / J.P.