Több műszakban végezhető állások

Több műszakban végezhető állások

A több műszakos munkarend egészen más életmódot igényel, mint a hagyományos időbeosztás. Azonban bizonyos munkakörökben elkerülhetetlen a több műszak. Ez a rendszer megterhelő lehet szervezetünkre és egészségünkre, így érdemes magunkra jobban odafigyelni. Cikkünkben összeszedtük az előnyöket, és az egri munkalehetőségeket, lássuk ezeket.

Milyen előnyökkel jár a 3 műszakos állások?

A több munkarendben végzett munka legnagyobb előnye a fizetésen felüli pótlékok. Műszakpótlék és éjszakai pótlékok szabályozzák a munkavállaló munka után járó plusz fizetését.

A 2012-től bevezetett új Munka Törvénykönyve értelmében délutáni műszakpótlék megszűnt.

Műszakpótlékra azok a munkavállalók jogosultak, akik 18:00 és reggel 6:00 között dolgoznak. A pótlék mértéke 30%, és az alapfizetésen felül fizetendő. Azonban ez a változó munkarend esetén áll fenn.

Az éjszakai pótlék azon munkavállalók számára jár, akiknek nem jár műszakpótlék, valamint legalább egy órát dolgozik éjszakai műszakban. Ebben az esetben 15%-os éjszakai pótlék illet meg minket.

 

Egerben végezhető több műszakos állások:

Országosan igaznak mondható az az állítás, mi szerint a vendéglátásban és a gyártóüzemekben a leggyakoribb a többműszakos munkarend. Ezeknél a cégeknél fontos, hogy éjjel-nappal nyitva legyenek, vagy, hogy a termelés ne álljon le. Lássuk a legnagyobb, több műszakban foglalkoztató cégeket.

 

ZF HUNGÁRIA IPARI ÉS KERESKEDELMI KFT.

Eger egyik legnagyobb 3 műszakban is foglalkoztató munkaadója a ZF, mely elsősorban sebességváltók összeszerelésével foglalkozik. A gyártósoron éjjel-nappal folyik a termelés.

több műszakos munkarend

 

ROBERT BOSCH AUTOMOTIVE STEERING KFT.

Egri és Maklári üzemükbe gyártósori részlegükre 2 és 3 műszakban foglalkoztatnak kollégákat. A részlegen sebességváltókat és az ehhez szükséges alkatrészeket készítik. Maklári üzemükbe a bejárást külön autóbusszal biztosítják.

 

EUROCIRCUITS NYOMTATOTT ÁRAMKÖR GYÁRTÓ KFT.

A cég Felsőtárkányban nyomatott áramköröket gyárt. Elsősorban galvanizáló és festőüzemű kollégákat keresnek 3 műszakban.

 

ELSO ELBE HUNGÁRIA BT.

A német tulajdonú cég elsősorban sebességváltó házak megmunkálásban érdekelt. Az összeszerelő részlegükön 3 műszakban zajlik a termelés.

 

MC DONALD’S ÉTTEREM

Egri vendéglátói közül kevés olyan étterem van, ami a nap minden órájában nyitva van. A Széchenyi utcai étterem pontosan ilyen. Rá is a már leírt plusz pótlékok vonatkoznak fizetés tekintetében. Itt azonban nem meglepő, ha a 3 helyett 2 műszak van, és 12 órás munkarend.

 

EGER-PARK HOTEL KFT.

Az egri szállodák terén a Park Hotel számít az egyik legnagyobbnak. A vendégek kényelmének érdekében állandó recepció szolgálat működik. Ugyan ez elmondható egyébként a többi nagy szállodáról, de a kisebb motelekről is.

Az éjszakai műszakhoz kevesen tudunk igazán jól alkalmazkodni. A legtöbb munkáltató éppen ezért heti váltásban módosítja a beosztást, ezzel időt hagyva az átállásra.

 

NÉHÁNY TIPP A HATÉKONY MUNKAVÉGZÉSHEZ A TÖBBMŰSZAKOS MUNKARENDBEN

Merjünk szólni, ha úgy érezzük teljesítményünk a beosztások váltakozásával csökken. A kezdeti időben nehéz megszokni a váltakozó munkarendet. Tapasztalatok bizonyítják, hogy a reggeli műszakot követően az esti műszakhoz valamivel könnyebben alkalmazkodunk, és szervezetünknek sem olyan megterhelő, míg a műszakok rendszertelen egymás utánisága több nehézséget okoz.

Figyeljünk az alvásunk idejére és minőségére is. Alvásterapeuták szerint érdemes műszak után 4 órát, majd később az éjszakai műszak előtt 2-3 órát aludni. Így nem esünk abba a hibába, hogy az egész napot átalusszuk, valamint az alvásritmusunk sem borul fel. A műszakváltozás pedig úgy tudunk felkészülni, hogyha a nappalos munkát az éjszakai követi, hogy a szokásosnál később fekszünk fel, és később is kelünk fel, hogy gördülékeny legyen az átállás.

Általánosságban igaz, de az esti műszakban még inkább, hogy a koffein bevitelre érdemes odafigyelnünk. Ha mi munka után otthon pihenni akarunk, akkor kerüljük a kávét, energiaitalt és a cukros üdítőket. A zsíros és nehezen emészthető ételek sem segítik az elalvásunkat, így azok mellőzése is ajánlott.

A pihentető alvás megteremtése érdekében fontos odafigyelnünk a körülményekre is. Lehetőleg elsötétített, hűvös szobában aludjunk, hagyjunk időt magunknak a munka után elcsöndesedni. A legfontosabb a rendszeresség, amiért hosszútávon szervezetünk hálás lesz.

 

 

EgerAllas.hu / K.B.