Hiányszakmák

Hiányszakmák

A munkaerőpiac folyamatos változáson megy keresztül. Nehéz előre megmondani mik a leginkább keresett szakmák, azonban az általános munkaerő-piaci trendekből következtetni tudunk. A folyamatos kivándorlás tovább nehezíti a piacot, hiszen egyre kevesebb szakképzett álláskereső található.

A 2008-as világválság leküzdése után az országok gazdasága új erőre kaptak, megnőtt a kereslet és az ezt kiszolgáló vállalkozások száma, ami hatalmas munkaerő igényt generált. A KSH adatai alapján készült egy Top 6 legnagyobb hiánnyal küszködő szakma ahol leginkább érzékelhető az emberhiány. Ezt a listát mutatjuk most be, illetve azt, hogy hol tudunk az adott szakma képzéseire jelentkezni.

 

6. VENDÉGLÁTÁS

A vendéglátás és azon belül a turisztikai övezetek állandó emberhiánnyal küszködnek. A jól képzett szakácsok, felszolgálók és recepciósok utáni igény minden évben egyre nagyobb. A külföldi fizetésekkel sok étterem, kávézó és szálloda nem képes felvenni a versenyt, így a magasabban képzett munkavállalók egyre nagyobb számban hagyják el az országot. Az itthoni munkahelyek, éppen ezért ha versenyben akarnak maradni, változtatniuk kell.

Az itthoni szakmai képzések a vendéglátás terén igazán sokszínű. A képzések között megtalálhatjuk a számunkra legideálisabbat. A legnépszerűbbek a szakács, felszolgáló, cukrász, üzletvezető és vendéglátói vezető.

A vendéglátás nem kimondottan a magas fizetésekről híres szektor. Jellemzően 10-12 órás munkarendben alkalmaznak minket, az átlag fizetések pedig 150 és 180 ezer forint között alakulnak.

A legfrissebb képzések: https://okjakademia.hu/kepzesek/turizmus-vendeglatas-okj

 

5. MEZŐGAZDASÁG

A válság óta a magyar agrárszektor újra magára talált és talán erősebb, mint előtte. Azonban ez a fejlődés akár tovább is szárnyalhatna, ha nem szenvedne munkaerőhiányba. Sok esetben a hiány következtében betakarítatlanul maradtak termények, amit azt eredményezte, hogy a következő évben késesebbet ültettek a gazdák.

A termény betakarítás mellett a vetés is probléma. Hiány a traktorvezető, keltetőgép és rakodógép-kezelő, de szinte minden pozícióban fellelhető.

Az itt végzett munkák a növénytermesztése miatt szezonálisan van jelen, így az év egy bizonyos időszakaszában nagy igény mutatkozik az ilyenfajta munkára.

A szakmában leginkább a napi vagy heti kifizetés a jellemző, ami az idényjellegű munkákat illeti. Itt a bérezés a munka hosszától és időtartamától valamint annak nehézségétől is függ. A normál foglalkoztatásban végzett munka után átlagosan 150-190 ezer forint fizetés jár, de ez cégenként eltérő lehet.

A legfrissebb képzések: http://okjtanfolyam.hu/mezogazdasag

 

4. ÁCS / KŐMŰVES

A válságban ez a szektor teljesen leállt. A nagyobb cégek elküldték munkavállalóikat, a kisebbek szinte teljesen megszűntek. Rengetegen hagyták el ez az iparágat és kerestek ekkor más munkát. Ennek következtében a válság után beindult építkezéseken hiány lépett fel, ami a beruházásokat is nagyban befolyásolta. Azóta mondhatni javult a helyzet, hiszen a nagyszámú építkezésnek köszönhetően egyre többen térnek vissza ebbe a szakmába. A nagyobb fizetés pedig csak tovább növeli ezt. A Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjra jogosító szakképesítések listájának első helyén áll az ács, valamint a kőműves is kiemelkedő helyen foglal helyet. Viszont, mint tudjuk az építőipar pont olyan gyorsan képes bezuhanni, mint amilyen gyorsan feltud lendülni, ezért sokan félve mernek belefogni, vagy elvállalni az állást.

A szakmában átlagosan 150-200 ezer forintot lehet keresni, azonban ez a munkák nagyságától és időtartamától is függ. Egy nagyobb munka esetén akár duplájára is nőhet a keresetünk.

A legfrissebb képzések: http://www.2007kapos.hu/epitoipari-gepeszeti-kepzesek/

 

3. KAMIONOS

A munkaerőhiány egyik legnagyobb elszenvedője a logisztikai szektor, ezen belül is a kamionosok hiánya a legfájdalmasabb. Mi sem mutatja ezt jobban, hogy nemrégiben a C-kategóriás jogosítvány megszerzéséhez a korhatárt levitték 21-ről 18 évre. A kamionosok hiánya nem csak az áruszállításra, de a kereskedelemmel is nagy hatással van. Éppen ezért kiemelt bérezés jellemzi a szakmát már a belföldi fuvarozás tekintetében is. Az önvezető kamionok már tervben és tesztelések alatt vannak, azonban ez a közeljövőben még nem fog eljönni.

A belföldi kamionozással átlagosan nettó 200 ezret lehet keresni, ez a külföldi utak esetében akár dupla és tripla bér is lehet, azonban ez időben is sokkal tovább tart. Több napig vagy akár több hétig is távol lehetünk otthonunktól. Az ezzel járó magányt és megpróbáltatást csak kevesen viselik.

A legfrissebb képzések: https://kamionsuli.hu/

 

2. ÁPOLÓK, SZAKÁPOLÓK

Az Európai Unió országaiban hiányszakmaként definiálható az ápoló, az orvos- háziorvos és a szakorvos. Idehaza az egészségügy egész területén fellelhető a hiány, amit a külföldi magasabb fizetések tovább rontanak. Pár éve életbe lépett az állami képzésben résztvevő diákok kötelező munkahely vállalása a letöltött egyetemi évek arányában, amely kis mértékben orvosolni képes a helyzetet. Azonban a szakma továbbra is hiányban szenved szakápoló és ápoló munkakörben.

Az orvosi szakma fizetéseit tekintve igen sokszínű. Az általános ápolói állások nem túl magas fizetésről indulnak. A szakképzett ápolói fizetések már plusz juttatással járnak és az átlag fizetés 150-180 ezer forint között alakulnak.

Az itthoni képzések kellő képzettséget és szakmai tudást képesek biztosítani, aminek elvégzése után akár azonnal munkát találhatunk.

A legfrissebb képzések: http://szakkepesites.hu/okj/tanfolyamok/apolo

 

1. INFORMATIKUS

Az internet, a közösségi oldalak és a webshoppok világában a legnagyobb kereslet az informatikusok után van. Kétségkívül a 21. század legnagyobb változásait számítógépen keresztül zajlott. Az egyre növekvő igények online térben való növekedéséhez megfelelő számú informatikusra van szükség. Az informatikai fejlesztések nem csak piaci előnyöket, de komplett országok fejlődését is elősegíthetik. Az előrejelzések szerint 2020 végére 800.000 informatikus fog hiányozni az Európai piacról. Az átlag fizetések ezen a területen nőttek a leginkább az utóbbi években, és a legnagyobb fizetést is itt érhetjük el. Így nem csoda, ha a lista csúcsán az informatikus áll. A legnagyobb igény, programozókra, rendszergazdákra és IT szakemberekre van.

A szakma robbanásszerű fejlődése miatt és a hatalmas ember hiány miatt a fizetések igazán magasak. Egy kezdő informatikus 200-250 ezer forint közötti fizetéssel kezd. Szakirányú vagy egyetemi végzettséggel illetve 4-5 éves tapasztalattal ez a fizetés akár duplájára is nőhet. Ha pedig mi még ezen felül szabadidőnkben egyéni vállalkozásként plusz munkát is elvállalunk, akkor a fizetésünk tovább is duplázódhat.

A legfrissebb képzések: https://www.melyiksuli.hu/felnottkepzes-okj-tanfolyamok/informatika

informatika

 

Ezek mellett pedig számos olyan iparág működik, ami a listában nem szerepel, azonban emberhiánnyal küszködik. Ilyen például, az autóipar és azon belül az összeszerelő, raktáros, az ezt kiszolgáló alkatrész gyártóipar, itt leginkább CNC- esztergályost, megmunkálót, hegesztőt, gépi forgácsolót keresnek.

 

A munkaerőhiány három fő oka:

  • Egyre kevesebb az új belépő a munkaerőpiacra
  • Egyre többen dolgoznak külföldön
  • A munkáltatók egyre képzettebb munkaerőt keresnek

 

A hiányok pótlására a kormány képtelen változtatni az oktatáspolitikáján. A képzéseket a munkaerőpiachoz igazítja, ezáltal orientálja a fiatalokat a szakképzések felé. A képzések többsége fizetős, azonban gyorsan elvégezhetőek.

A gépkezelő tanfolyamok (targoncás) akár 1-2 hónap alatt elvégezhetőek és a megszerzett papírral építőipari, logisztikai, termelőipari területen könnyedén eltudunk helyezkedni

Érdemes figyelni a képzéseket, ugyanis már csak az idei évben van lehetőségünk pár hónap alatt szakmához jutnunk. 2020. december 31-ig még elindíthatják a megszokott feltételek mellett a felnőttképzéseket. A következő években pedig a már megváltozott képzési rend szerint fognak folyni a tanfolyamok.

 

Ha további információt szeretnénk a képzésekkel kapcsolatban, akkor itt informálódhatunk: https://tanfolyamokj.hu/

 

Amennyiben már rendelkezel egy szakmával és munkát szeretnél vállalni, akkor nézz szét az egerallas.hu felületén.

EgerAllas.hu / K.B.