Segítség, új munkahely! Hogyan fogok beilleszkedni?

Segítség, új munkahely! Hogyan fogok beilleszkedni?

Az új munkahelyen töltött első napokban szinte mindenki átlépni kényszerül a komfortzónája határait: ismeretlen emberek között sokszor kényelmetlenül érezzük magunkat, az új munkakörrel kapcsolatos elvárások pedig, melyeknek szeretnénk máris a lehető legjobban megfelelni, csak tetézik a kihívásokat. Mit tehetünk mégis, hogy hamar és könnyen beilleszkedjünk az új környezetbe? Erre keressük a választ cikkünkben.

Különféle mértékben szinte mindannyian ódzkodunk a szituációtól, amikor nyilvánosság előtt kell helytállni, vagy új emberekkel kezdeményezni kapcsolatot - és egy munkahelyi közösségbe cseppenve egyiket sem kerülheted el. A közösség (temperamentumától, szokásaitól függően) megkönnyítheti, vagy meg is nehezítheti a dolgodat, de minden esetben az első benyomás lesz az, ami döntően befolyásolja későbbi viszonyodat a munkatársaiddal. Jó hír, hogy pozitív, szimpatikus benyomást tenni egyáltalán nem ördöngösség; csupán néhány apróságon múlik, hogy milyen képet festünk magunkról az első találkozáskor, és az azt követő napokban. Hidd el, a többi már gyorsan kialakul!

 

Adj a megjelenésedre!

Kutatások szerint az első találkozás alkalmával partnerünk fejében mindössze hét másodperc alatt kialakul rólunk egy meghatározó kép - és mivel ez az idő még egy szóbeli bemutatkozásra sem elég, a megjelenésünk és öltözetünk lesz az, ami a legtöbbet mondja el rólunk. Mielőtt ruhát választasz az első napra, feltétlenül tájékozódj a munkahelyi normákról: követelmény-e az elegáns megjelenés, vagy esetleg már egy zakóban is túlöltözöttnek fogsz hatni a melegítőnadrágos informatikusok közt. Rendben, ez kicsit azért túlzás: általánosságban elmondható, hogy a szolid, visszafogott elegancia a legtöbb környezetben megfelelő. Hölgyeknek nem ajánlott a nagyon rövid szoknya vagy mélyen kivágott blúz viselése, ahogy az erős smink sem - kihívó hatást kelthet, és (különösen a kolléganők körében) visszatetszést válthat ki. A visszafogott, de ápolt és harmonikus külső viszont meggyőzően hat bármely társaságban.

 

Jegyezd a neveket!

Kis szerencsével első nap akár egy tucat kollégának is bemutathatnak téged, és néha szinte lehetetlen kihívásnak tűnik az összes nevet megjegyezni - általában a nagy izgalomban alig figyelünk arra, mit mond a másik. Mégis, ha valakit már az első bemutatkozás után a nevén szólítasz, megtisztelőnek fogja érezni. Ha rossz a memóriád, nyugodtan ismételd meg a hallott nevet, esetleg kérdezz vissza, hogyan szereti, ha szólítják - ez nemcsak egy figyelmes gesztus részedről, de a memorizálást is jelentősen megkönnyíti.

 

Kezdeményezz!

Ebédszünet alkalmával a kollégák valószínűleg “kirepülnek” - ilyenkor még véletlenül se maradj a helyeden gubbasztva, hanem ragadd meg a kínálkozó alkalmat, és csatlakozz egy szimpatikus társasághoz. Ha amiatt aggódsz, hogy nem látnak szívesen, kérj segítséget, például az ebédlő, büfé stb. megtalálásában; ekkor valószínűleg ők ajánlják majd fel, hogy csatlakozz hozzájuk. Légy érdeklődő: az emberek imádják, ha beszélhetnek magukról, és ha kérdezel, figyelmes és kellemes társaságként fognak elkönyvelni. Ez pedig a legtöbb harmonikus (munka)kapcsolat alapja.

 

Ne pletykálj!

Sajnos nincs munkahely, ahol ne keringenének személyeskedő pletykák, de a legjobb, amit tehetsz, hogy teljes mértékben kimaradsz a terjesztésükből. Biztos lehetsz benne, hogy te is célpontjává válsz majd a szóbeszédnek, de aki nem kritizál másokat a hátuk mögött, és nem veszi ki a részét az összeesküvésekből, arról jellemzően lepereg a pletyka. Maradj minden helyzetben korrekt és emberi, koncentrálj a munkádra, és meglátod, olyan kapcsolatok alakulnak majd ki körülötted, amilyeneket az új munkahellyel csak kívánhattál magadnak!

 

EgerAllas.hu / L.R.