Több műszakos állások - mit érdemes tudnod erről a munkarendről?

Több műszakos állások - mit érdemes tudnod erről a munkarendről?

A több műszakos munkarendnek van egy vitathatatlan előnye a “normál” állásokhoz képest: jól fizet. De nem véletlenül tartják nagyon is megterhelőnek, hiszen a szervezet számára korántsem természetes ez a fajta életvitel. Milyen trükkökkel lehet mégis hozzászoktatni magad a több műszakos munkavégzéshez, és egyáltalán: hol találsz Egerben ilyen állást? Most mindkét kérdésben segítséget nyújtunk!

A több műszakos munkák kapcsán a legfontosabb, hogy előre tájékozódj: milyen műszakbeosztásra számíthatsz, és mekkora ráhatásod lesz erre? Lassanként általánossá válik, hogy a cégek heti váltásban osztják ki a műszakokat, tehát egy hétig kell azonos munkarendben, például nappalosként dolgoznod, majd egy hétig éjszakásként, és előfordulhat az is, hogy ehhez még egy harmadik, reggeli műszak is csatlakozik - ezt nevezik három műszakos állásnak.

 

Hogyan oszd be hatékonyan a műszakjaidat?

Kutatások kimutatták, hogy a reggeli műszakról könnyebb éjszakaira váltani, mint fordítva, ezért ha három műszakban kell dolgoznod, az éjszakai-nappalos-reggeli sorrend lehet a legjobban tolerálható a tested számára - legalábbis a tudomány álláspontja szerint. Természetesen az alkalmazkodókészség egyénenként változó, ezért ha neked más sorrend válik be, akkor mindenképp kérd a munkarended hozzáigazítását. Néhány cégnél a műszakok teljesen hektikusan követik egymást; ezzel szinte lehetetlen lépést tartania a szervezetednek, ezért jól gondold meg, megéri-e az állás az érte fizetett “árat”.

 

Mikor és mennyit érdemes aludni a műszakok közt?

Van egy általános javaslat az alvásterapeuták részéről: műszak után közvetlenül aludj 4-5 órát, a további 2-3 óra pihenést pedig a következő műszak előtti órákra időzítsd. Ha műszakváltás előtt vagy, gondolkozz el rajta, az alvás- és ébrenléti idő módosításával hogyan tehetnéd gördülékenyebbé az átállást; ha például nappalos műszakról váltasz éjszakaira, érdemes előző este tovább fennmaradni és később felkelni, hogy “megnyújtsd” a napot.

 

Aranyszabály, hogy ha nappal vagy kénytelen aludni, kapcsolj ki minden eszközt, ami megzavarhatna a pihenésben; egy váratlan telefonhívás, megszólaló kapucsengő felboríthatják a bioritmusod kényes egyensúlyát. Mindig sötétítsd el a helyiséget, ahol lepihensz; ez nagyban megkönnyíti a szervezeted számára a kikapcsolódást, és pihentetőbbé teszi az alvást.

 

Hogyan igazítsd a táplálkozásod a változó műszakokhoz?

Nagyban hat a pihenésed minőségére az alvás előtt elfogyasztott táplálék is; természetes, hogy egy fárasztó műszak után legszívesebben kifosztanád a hűtőt, de a magas zsír- vagy szénhidráttartalmú ételek megülik a gyomrodat, és a nehézkes emésztési folyamatok nyugtalanná, felszínessé teszik az alvást. Időzítsd a nagyobb étkezéseket inkább az ébredést követő órákra, lefekvés előtt pedig válassz valami könnyű harapnivalót.

 

Feladják az önuralom-leckét a koffeintartalmú italok is, amelyeket a műszakod utolsó óráiban (különösen, ha ezek hajnalra esnek) legszívesebben talán literszámra fogyasztanál. Semmiképp se tedd, mert a koffein akár négy órán keresztül a szervezetedben marad, és esélyt se hagy arra, hogy a műszakot követően pihentető alvásban legyen részed. A kávé, energiaital és kóla helyett fogyassz inkább vizet, gyümölcslevet vagy gyümölcsteát, ezek felfrissítenek és hidratáltan tartanak a munkaidő utolsó óráiban is.

 

Hol érdemes több műszakos munkát keresni?

Ha kifejezetten több műszakos munkarend vállalásával szeretnél magasabb munkabérre szert tenni, leginkább a gyáriparban érdemes állást keresned. A gyártósort működtető cégeknél a termelés éjszaka sem állhat meg, hiszen az indokolatlan költségkiesést jelentene a vállalatnak. Ezért aztán a munka éjjel-nappal folyik, a dolgozók pedig műszakonként váltják egymást - hetente pedig a műszakokat.

 

Egerben a legnagyobb gyárakat a ZF, a Bosch és az Aventics, avagy Emerson üzemeltetik, de kisebb gépipari vállalatok tevékenykednek a Berva-völgyben is: ilyen Zéger Kft. vagy a Platt 2003 Kft., akik gyakran tesznek közzé állásajánlatokat oldalunkon is.

 

A gyártósori munkához általában nincs szükség előképzettségre; a feladatok zöme tanulható, azonban ha rendelkezel a tevékenységi körbe vágó tapasztalattal (például CNC esztergályosként), még nívósabb fizetésre tehetsz szert a gépipari vállalatoknál.

 

Milyen jogok kapcsolódnak a több műszakos munkarendhez?

Ha már álláshoz jutottál egy cégnél, fontos, hogy ismerd a több műszakos munkarendben téged megillető jogokat. Habár a munkaórák elosztásában a munkáltatódnak igen nagy a mozgástere, minden munkavállalót megillet hetente két szabadnap, vagy egybefüggő 48 óra pihenőidő. A törvény azt is előírja, hogy a napi munka vége, és a következő napi munka megkezdése előtt legalább 11 óra egybefüggő pihenőidő jár minden dolgozónak.

A munkáltatódnak ezen kívül kötelessége legalább 7 nappal előre közzétenni a várható (legalább egy hetes) beosztásodat, máskülönben az utolsó tájékoztatás szerinti műszakbeosztás marad az irányadó.

 

Mielőtt bevállalsz egy több műszakos állást, mindig nézd át a szerződésben foglalt feltételeket, és ha nem érzed méltányosnak a munkáltatód bánásmódját, hivatkozz a törvényi jogaidra. Ha már belevágtál, de a szervezeted hetekkel később sem képes “utolérni” magát, és folyton fáradt vagy, lehet, hogy érdemes megfontolnod a hagyományos munkarendhez való visszatérést. Hiszen ne feledd: a munkádnak nemcsak anyagilag, de az egészséged, jólléted szempontjából is kifizetődőnek kell lennie.

 

EgerAllas.hu / L.R.