Az állásinterjúk nem tartoznak a stresszmentes percek közé, így hát természetes, ha már jó előre izgulsz, amikor a kiszemelt cég behív egy személyes találkozóra. Alapos felkészüléssel, átgondolt mondandóval azonban jócskán megnövelheted az esélyét a sikeres végkifejletnek. Segítünk, hogyan készülj fel a vissza nem térő alkalomra, hogy megszerezd álmaid állását!
Amikor egy cég a beküldött jelentkezésed után személyes interjúra invitál, azt jelenti: már belül vagy a “körön”. Itt az alkalom, hogy jó benyomást tégy, meggyőzően beszélj magadról és bizonyítsd motivációdat - mindez azonban csak akkor sikerülhet, ha pontosan tudod, mit akarsz mondani. És persze, ha már a személyes jelenléted is önmagáért beszél. Sorra vesszük a legfontosabb lépéseket a sikeres interjúért!
Tudj meg mindent a cégről!
A kutatásban a Google a legjobb barátod: böngészd át a weboldalt, a Facebook-oldalt, a cégre utaló forrásokat, hogy képed legyen teljesítményükről, küldetésükről, fontosabb projektjeikről. Nemcsak a rád váró keresztkérdések miatt fontos, hogy képben légy, hanem hogy megtaláld a kapcsolódási pontot a vállalattal: így sokkal könnyebben fogsz tudni arra a kérdésre is válaszolni, hogy miért pont hozzájuk jelentkeztél. Érdekel a termék, amit fejlesztenek? Azonosulni tudsz az általuk képviselt értékekkel? Szakmai előrelépést remélsz az adott vállalattól? Adj hangot szimpátiádnak!
Nem csak a cégről, az adott pozícióról is érdemes minél részletesebben informálódni; olvasd el még egyszer az álláshirdetést, a követelményeket, találd meg a kapcsolódási pontot a saját, korábbi tapasztalataiddal - így kitűnő alapod lesz az érveléshez, ha arról kérdeznek, hogy miért tartod magad alkalmasnak az állás betöltésére. És ez a kérdés szinte minden hagyományos interjún elhangzik.
Készülj fel a karrieredből!
Banálisan hangzik, de érdemes fejből tudni mindazt, amit a CV-dben egyszer már leírtál, hiszen az interjúztatód szinte biztos, hogy abból fog kérdezni. Évszámok, pozíciók, feladatkörök - legyen térkép a fejedben a karrieredről! Soha ne válaszold azt egy kérdésre, hogy “benne van az önéletrajzomban”, inkább ragadd meg az alkalmat, hogy egy-egy munkahelyedről bővebben is szót ejts. Ahogy az önéletrajzírásra, úgy erre a szituációra is vonatkozik, hogy a munkatapasztalataidról az elért eredmények tükrében beszélj: ne csak azt mondd el, hogy betöltöttél bizonyos munkakört, hanem mutasd be, hogy részvételednek hála a projekt milyen (remek) eredményekkel zárulhatott.
Készülj fel olyan kérdésekre is, mint az örök klasszikus “meséljen egy kicsit magáról” felszólítás. Érdemes előre betanulni azt a néhány mondatot, amit ebben a szituációban előhúzhatsz, de azért ügyelj rá, hogy ne hasson úgy, mint egy iskolai felelés. Térj ki karriered fontos állomásaira, jövőbeli céljaidra, és a kapcsolódási pontokra a megszerezni kívánt pozícióval.
Amikor magadról beszélsz, tedd félre a szerénységedet, és mutasd be képességeidet, eredményeidet úgy, ahogy valójában látod őket. Az őszinteség, magabiztosság, és az, hogy tudatában vagy saját értékednek, értékessé fog tenni a beszélgetőpartnered szemében is.
Legyen határozott fizetési igényed!
Ha az ember mindenképpen meg szeretne szerezni egy pozíciót, vagy már nagyon égetővé vált az elhelyezkedés, hajlamos alábbadni a korábban kitűzött bérigényéből. Fontos azonban, hogy ezt előre tisztázd magadban, és ne az interjún kezdj el töprengeni, hogy mennyiért is vállalnád el ezt a munkát. Ha nem akarsz fix összeget mondani, határozz meg egy intervallumot, és esetleg egészítsd ki azzal, hogy a próbaidő leteltével szeretnéd a béred újratárgyalását kérni. Előfordulhat, hogy a vártnál alacsonyabb fizetést fognak ajánlani, de még mindig marad egy kiskapud, amire hivatkozhatsz a három hónap elteltével.
Tegyél fel kérdéseket!
Egy “tisztességes” állásinterjú onnan ismerszik meg, hogy a HR-es nemcsak a saját kérdéseit teszi fel, de helyet ad a tieidnek is. Érdemes élni ezzel, hiszen hangot adhatsz a cég iránti érdeklődésednek, ami mindenképp pozitív színben tüntet fel téged. A kérdéseket szintén célszerű előre “bekészíteni”, de vannak általánosan bevethető formulák: hogyan néz ki egy átlagos munkanap a cégnél, a csapatnál, milyen rendszerben dolgoznak? Szoktak-e alkalmilag otthonról dolgozni? Milyen nagyobb események várhatóak a jövőben a cég életében? Vagy ami biztosan foglalkoztatni fog az interjút követő napokban: hogyan zajlik a kiválasztási folyamat? Mikor számíthatsz a visszajelzésükre? Jobb, ha ezeket a kérdéseket ott teszed fel, nem pedig később bosszankodsz a késlekedésükön.
Adj a megjelenésedre!
Közhely, de minden találkozáskor az első benyomás a legfontosabb: habár fellazult normák közt élünk, egy állásinterjún még mindig a szolidan elegáns megjelenés az általános elvárás. Az uraknak ing, zakó javasolt, a hölgyeknek blúz és szoknya, vagy elegáns nadrág. A ruházatod mellett rendkívül fontos a fellépésed, kisugárzásod is: mielőtt belépsz a helyiségbe, végy pár nagy levegőt és húzd ki magad - ezzel rögtön magabiztosabbá is válsz, az agyad ugyanis reagál a testedben bekövetkező változásokra. Bár feszült helyzetben nem könnyű, de próbálj mosolyogni - ez elsősorban szintén saját megnyugvásodat, ellazulásodat szolgálja. Az interjúra nyugodtan vigyél magaddal tollat, jegyzetfüzetet, sőt az álláshirdetés nyomtatott változatát is előveheted - ezzel azt sugallod, hogy felkészültél, és komolyan érdekel a megszerezni kívánt pozíció.
Ne feledd: bár nagy a tét, ez nem egy vizsga, ahol teljesítened kell. A feladat csupán az, hogy képes légy önmagadat adni, és értékeidet, tapasztalataidat hitelesen és meggyőzően előadni. És ha nem is sikerült megszerezni az állást, ne érezd kidobott időnek: minden interjún tanul az ember a szakmájáról, a piac elvárásairól, és a saját pozíciójáról ebben a képletben.
EgerAllas.hu / L.R.