Felmondanál a munkahelyeden? Erre figyelj oda!

Felmondanál a munkahelyeden? Erre figyelj oda!

A felmondási procedúra semmiképp sem tartozik a kellemes dolgok közé az ember életében, a megfelelő jogi úton bonyolítva azonban elkerülheted a gyakori buktatókat. Milyen formái vannak a felmondásnak? Milyen jogokkal élhetsz a munkáltatód felé? Cikkünkben a legfontosabb tudnivalókat gyűjtöttük össze a témáról! A felmondásnak három fő típusa van: felmondás a munkavállaló részéről, felmondás közös megegyezéssel, és felmondás a munkáltató részéről. Mindhárom esetben eltérő a felmondási idő és a kapcsolódó jogok, ezért az egyszerűség kedvéért külön tárgyaljuk az egyes lehetőségeket.

Felmondás 2023

A 2023-as év új kihívásokat és lehetőségeket hoz magával számos életterületen, és ezen változások között kiemelt szerepet játszik a munkaerőpiac alakulása. A felmondás és a munkaviszony megszüntetése mind munkavállalók, mind munkáltatók számára érzékeny és fontos kérdés, amely sok esetben részletes jogi és szervezeti szempontokat is felölel. Az év elején sokan szokásosan új tervekkel, célokkal és élethelyzetekkel állnak elő, és ez gyakran érinti a munkahelyeket is. Ebben a környezetben lévén, érdemes áttekinteni a felmondás témakörét, megvizsgálni az esetleges jogszabályváltozásokat és szakmai szempontokat, amelyek befolyásolhatják a munkavállalók és munkáltatók döntéseit ezen a területen.

A felmondás indoka és okai

Jobb állásajánlat? Rossz munkahelyi légkör? Jobb munkakörülmények keresése? "Idő előtti" nyugdíjba vonulás? Karrierváltás? A munkaviszony megszűnése többféle okból következhet be, és a felmondás egyike azoknak a jogi eszközöknek, amelyek révén egy fél – legyen az munkáltató vagy munkavállaló – jelezheti szándékát a munkaviszony megszüntetésére. A felmondás munkavállaló általi kezdeményezése esetén fontos lépéseket kell betartani. Először is, a felmondás indoka alapvetően befolyásolja a folyamatot. Az indok lehet személyes, például a munkavállaló saját döntése vagy egyéb külső tényezők hatása, de az is lehet, hogy a munkaadó kényszerül felmondani az alkalmazottat.

A felmondás közlése

A felmondás közlése egy további meghatározó aspektusa ennek a folyamatnak. A törvények által előírt formai követelményeknek megfelelően kell történnie, és az írásbeli közlés általánosan elfogadott. A felmondás lépései tehát nem csupán a szándék kifejezésére szolgálnak, hanem az eljárási szabályok szigorú betartását is magukban foglalják, biztosítva ezzel a jogi érvényességet és a felek közötti tisztességes eljárást. Egyfajta ún. kilépési interjú is lebonyolítható, hogy mindkét fél tisztán lásson a továbbiakban.

Amennyiben a munkaviszony megszüntetése nyugdíjba vonulás miatt történik, a biztosítási jogviszony is megszűnik. Ezt viszont nem köteles meglépni a nyugdíjas korú munkavállaló, ha továbbra is dolgozni szeretne - a nyugdíjra ugyanúgy jogosult ez esetben is.

Felmondás - hogyan közöljem, ha bizonytalan vagyok?

Jogos a kérdés, lehet-e egyáltalán jól csinálni a felmondást. Erről korábban itt írtunk: https://allasorias.hu/karriertipp/felmondas-lehet-egyaltalan-jol-csinalni/

A felmondás jogi aspektusa

Rendes munkaidő esetén szükséges a felmondási idő betartása, ami lehetőséget biztosít mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak a további intézkedésekre. Ebben az esetben a munkáltatónak általában indokolnia kell a felmondást, ami a munkavállaló teljesítményével, magatartásával vagy más objektív kritériumokkal kapcsolatos lehet.

Próbaidő alatt a felmondás gyorsabb és egyszerűbb folyamat lehet, és általában nincs szükség kifejezett indoklásra. Az egyéni vállalkozások esetén a felmondás szabályozása gyakran a felek közötti szerződésben található, ahol meghatározzák a felmondás feltételeit és az esetleges indoklási kötelezettséget. Fontos azonban megjegyezni, hogy az egyes országok jogrendszereiben változhatnak a specifikus szabályok, ezért mindig ajánlott szakértő segítségét kérni az adott helyi előírások pontos megértése és betartása érdekében.

A hatályos jogszabályokért kattints ide: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1200001.tv

Próbaidő alatti felmondás

Ez esetben tehát nincs szükség különösebb indoklásra, bár azért legalább szóban, vagy írásban - ha nem is hivatalos úton -, illik közölni a felmondás okát - munkáltató és munkavállaló részéről egyaránt.

A munkaviszony megszüntetése

A munkaviszony megszüntetése során fontos szerepet játszanak a jogi keretek, különösen a rendes felmondás esetében. A munkáltató vagy a munkavállaló jogosult a rendes felmondásra a munkaviszony felmondását követően, ahol a felmondási idő betartása és az indoklás fontos szempontok. A munkaviszony megszűnésekor az indokos felmondások közé tartoznak a munkavállaló teljesítményével, magatartásával vagy más objektív kritériumokkal kapcsolatos jogos aggályok.

Az sem mindegy, hogy határozott idejű munkaviszony vagy határozatlan idejű munkaviszony van érvényben. Előbbi esetben értelemszerűen lejár a munkaviszony, így ez is lehet a megszűnés oka, ha nincs hosszabbítás. Utóbbi esetben viszont ún. "örökre" szól a szerződés, ezért nyomós ok kell az elváláshoz. A munkaviszony felmondását tehát a legtöbb esetben indokolni kell!

Felmondás közös megegyezéssel

A felmondás legegyszerűbb és leggördülékenyebb formája - nem véletlen, hogy a munkáltatók gyakran próbálják “kényszeríteni” a távozó munkavállalót, hogy az erről szóló papírt írja alá a rendes, munkavállalói felmondás helyett. Miért is? Közös megegyezéssel történő felmondás esetén a munkavállaló nem köteles felmondási időt tölteni, a munkaviszony a felek megállapodása alapján bármikor megszüntethető. A munkáltató sem a további juttatások, sem a végkielégítés kifizetésére nem kötelezett, de a megegyezésük alapján támogathatja bizonyos összeggel a dolgozóját.

Ez a felmondási forma ideális akkor, ha a munkavállaló és a munkáltató között jó emberi viszony áll fenn, és mindkét fél a békés elválásra törekszik. Fontos: nem kell aláírnod a közös megegyezésről szóló felmondási dokumentumot, ha nem értesz egyet a tartalmával!

Felmondás munkáltató részéről, avagy a munkáltatói felmondás

A felmondás munkáltató részéről történik sok esetben. Határozatlan idejű szerződés esetén a munkáltató ugyanis felmondhat dolgozójának, ezt a döntését azonban indokolnia kell, különben a felmondás jogszerűsége per tárgyává válhat a munkaügyi bíróságon. Akár a munkáltató, akár a munkavállaló kezdeményezi a felmondást, a dolgozót legalább 30 nap felmondási idő illeti meg, amely a munkahelyen eltöltött évek számával egyenes arányosságban nő: 3 év után 5 nappal, 5 év után 15 nappal, 8 év után 20 nappal, 10 év után 25 nappal, és így tovább.

Fontos tudni: ha a munkáltatód mond fel neked, a felmondási időnek legalább a felére köteles felmenteni téged a munkavégzés alól - és te szabhatod meg, hogy ezt a “szabadságot” milyen részletekben, beosztásban szeretnéd letölteni. Ha elbocsátanak, jogod van arra is, hogy a felmondási idő rövidítését kérd - ez esetben a munkáltatód “elengedhet” téged, viszont nem számíthatsz a kimaradó idő utáni bérezésre.

A munkáltatód megteheti, hogy akár a teljes felmondási időre hazaküldjön, azaz felmentsen minden további munkavégzés alól - ez történik a legtöbb esetben, amikor a munkáltató azonnali hatállyal “szabadulni” akar egy dolgozójától.

Ha a felmondási időben a rendes módon dolgozol, a béred egészére számot tarthatsz, ha azonban felmentenek a munkavégzés alól, akkor a munkáltatót csak a munkakörödnek megfelelő átlagkereset kifizetésére kötelezi a jog.

A munkavállalói felmondás módjai

Érdemes tisztában lenni a munkavállalói felmondás szabályaival is. A munkaviszony ugyanis munkavállalói rendes felmondással is történhet.

Fontos tudnod, hogy felmondásod esetén nem jár számodra felmentési idő, azaz a felmondási időt a szokott módon végig kell dolgoznod. Ha határozatlan idejű a munkaszerződésed, akkor nem kell indokolni a felmondásodat, elegendő, ha írásos formában eljuttatod azt a munkáltatód részére. Ha azonban határozott idejű munkaszerződést próbálsz felbontani, már nehezebb dolgod lesz: csak megalapozott indoklással érhetsz el sikert a munkáltatódnál - neadjisten a munkaügyi bíróságon, ha a céged jogi felülvizsgálatot kér az ügyben.

Az ún. munkavállaló felmondási tilalom olyan helyzetekre vonatkozik, amikor valamilyen oknál vagy szerződésnél fogva nem lehet felmondani a munkavállalónak. Ilyen helyzet előfordulhat például a honvédelemben, vagy egyéb rendfenntartó erőknél.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni: a szóbeli felmondás sem a munkavállaló, sem a munkáltató részéről nem jogszerű. Minden esetben írásban, és a megfelelő dokumentum kitöltésével juttasd el felmondásodat a főnöködhöz!

Munkavállalói felmondás minta

Akár mi magunk is egyszerűen találhatunk olyan munkavállalói felmondás minta / sablont az interneten, ami alkalmas a felmondás benyújtására. Vagy meg is szerkeszthetjük azt. Szerepelni kell benne, kik vagyunk, melyik cégnél és milyen pozícióban dolgozunk, és mi a felmondás indoka. Ha tisztában vagyunk a munkaválllalói felmondás szabályaival, akkor annak közlése és a "hogyan tovább" kérdése is egyszerűbb lesz. A munkavállalói felmondás módjai nagyon is különbözőek lehetnek, és meghatározóak a későbbi munkavállalás szempontjából is.

Felmondás azonnali hatállyal

Nincs akadálya az azonnali hatályú felmondásnak próbaidő alatt: mindkét fél jogi következmények nélkül hátat fordíthat a másiknak, más a helyzet azonban, ha valaki a próbaidőn túl, határozott vagy határozatlan idejű munkaszerződés birtokában adja be azonnali hatályú felmondását. Ez esetben nagyon alapos indoklásra és csatolt bizonyítékokra van szükség, hogy az esetleges bírósági eljárás a munkavállaló javára dőljön el, és ritka az a helyzet, hogy megérje a vele járó időt és pénzt.

Fontos tudnod: a munkáltatód sem mondhat fel neked azonnali hatállyal, indoklás nélkül. A Munka Törvénykönyve szigorúan védi a dolgozókat, ezért ha rövid úton, a megfelelő járandóságok kifizetése nélkül próbál megválni tőled a munkahelyed, számíthatsz a jog támogatására.

Munkába állhatsz-e máshol a felmondási idő alatt?

A felmondási időbe nem csak a hétköznapok, a hétvégék is beleszámítanak, viszont ha akár egy nappal a letelte előtt “felszívódsz”, a munkáltatód kártérítést követelhet tőled. Mikor kezdhetsz tehát az új munkahelyeden?

Gyakori, hogy a dolgozók a felmondási idejükben veszik ki a bennragadt szabadságukat, ami tetemes mennyiségű is lehet - és nem tiltja a jog, hogy ez idő alatt átigazoljanak egy másik munkahelyre. Ha azonban az orvosoddal íratod ki magad betegszabadságra, könnyen megütheted a bokád: a munkáltatódnak egészen a felmondási idő leteltéig jogában áll felülvizsgálni, valóban otthon betegeskedsz-e, vagy csak szabadulni próbálsz a kötelezettségedtől.

Érdemes tehát a munkajogoknak megfelelően eljárni felmondáskor; szerencsére a hazai törvények szerint erre több mód is van, de ha bizonytalan vagy a számodra megfelelő eljárásban, fordulj szakértőhöz - kényes esetekben mindig ez a kifizetődőbb!

További érdekességeket olvasnál a felmondásról, a munkahely megszűnéséről vagy egyéb álláskeresői témákról? A https://egerallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/munkahely-megszunes-munkanelkulive-valas linkre kattintva megteheted!

Álláskeresési tippeket keresel? Ide kattints: https://allasorias.hu/karriertipp/allaskereses-tippek-es-tanacsok-2023-ban/

Amennyiben pedig állást keresel felmondás után, itt megtalálhatod a helyi lehetőségeket: https://egerallas.hu/

Gondoljuk át a felmondás lépéseit!

A felmondás folyamata során több fontos szempontot érdemes figyelembe venni. Első lépésben fontolóra kell venni, hogy hogyan közöljük a felmondást. A felmondólevél használata egy gyakori és formális módja a felmondásnak. Az ilyen írásos értesítés részletezheti a felmondás okait, a felmondási időt, és más releváns információkat. Nem mindegy ugyanis, hogyan történik a felmondás közlése.

A felmondás előtt érdemes mérlegelni a közös megegyezést is. Ebben az esetben a felek egyetérnek a munkaviszony megszüntetéséről, és a közös megegyezés keretében rendezik a feltételeket. Ez a megoldás gyakran kedvezőbb mind a munkavállaló, mind a munkáltató számára, és elkerülheti a hosszú távú jogi vitákat.

Felmondás utáni teendők

A felmondás után is fontos lépéseket tenni, például a felmondás utáni felmondási idő betartását. A hosszabb felmondási idő lehetőséget ad mindkét félnek a szükséges alkalmazkodásra és az új helyzet rendezésére. Felmondás esetén továbbá végkielégítés is szóba jöhet, különösen, ha a munkavállaló munkavégzés alól felmentést kap.

Azonban kiemelendő, hogy a felmondásnak törvényes alapokon kell nyugodnia, és fontos azoknak a jogszabályoknak való megfelelés. A munkaviszony megszüntetésének jogellenességét elkerülendő, mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak ajánlott körültekintően eljárnia a felmondás folyamatában. Ezen lépések megtétele és az egyeztetések során tiszteletteljes kommunikáció kialakítása segíthet abban, hogy a felmondás ne csupán egy lezárult fejezet, hanem egy új kezdet is legyen mindkét fél számára.

Mit érdemes még átgondolni felmondás előtt és után?

A munkaviszony felmondásakor mind a munkavállalóknak, mind a munkáltatóknak körültekintően kell eljárniuk. Az ilyen időszakokban felmerülő jogi és gyakorlati kérdések megértése és helyes kezelése kulcsfontosságú a jogi biztonság és az érintettek érdekeinek védelme érdekében.

Mit tehetünk a felmondás ellen munkavállalóként vagy munkáltatóként?

A munkavállalóknak és munkáltatóknak egyaránt lehetőségük van intézkedéseket tenni a felmondás ellen vagy annak következményeinek kezelése érdekében. Ez magában foglalhatja jogi tanácsadást, tárgyalásokat, vagy más módszereket, amelyek a munkaviszony harmonikusabb megszüntetését segítik elő.

Felmondás betegség miatt

Rövid távú betegség miatt a munkáltató alapvetően nem mondhat fel a jelen szabályozások szerint, ahogy a munkavállaló sem. Igaz, különösebb korlátok sem vonatkoznak erre. A munkáltató felmondása esetén a munkavállalót kötelezi arra, hogy legalább a felmondási idő felére, a munkavégzés alól felmentsen, azon időre, amikorra a munkavállaló kéri. A munkáltató jogában áll felmondani a dolgozónak a betegállomány alatt is. Fontos azonban megjegyezni, hogy a betegállomány ideje "védettséget biztosító időnek" számít, így a felmondási idő csak a betegállomány letelte után indul el. De előfordulhat komolyabb betegség, ami miatt nem lehet folytatni a közös munkát. Ez már komolyabb kérdés, de a felmondási idő itt is fennállhat, ami alatt a munkavállaló nem köteles dolgozni (vagy nem is tud), de addig állományban marad. Vita esetén érdemes akár ügyvédhez fordulni.

Gyakori kérdések és fogalmak

A felmondási folyamat során gyakran felmerülő kérdések és jogi fogalmak megértése létfontosságú mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára. Az egyes kifejezések és eljárások tisztázása segíthet a jogi bizonytalanságok elkerülésében.

Az azonnali hatályú felmondás fogalma

A felmondás fogalma valószínűleg sokak számára ismert valamilyen formában. Mi valahogy így fogalmaznánk meg: az azonnali hatályú felmondás olyan jogi intézkedés, amely azonnali hatással szünteti meg a munkaviszonyt. Ez a jogi fogalom különféle szituációkban előfordulhat, és megfelelő jogi alapokon kell nyugodnia.

Felmondási idő fogalma

A felmondási idő az a periódus, amelyet a munkáltató vagy a munkavállaló be kell tartania a felmondás bejelentése és a munkaviszony tényleges megszűnése között. Ez lehetőséget ad mindkét félnek a szükséges intézkedések megtételére és a változásokra való felkészülésre.

A "jogos felmondás" fogalma

A jogos felmondás lehetőséget ad mindkét félnek a munkaviszony törvényes kereteken belüli befejezésére, biztosítva a szükséges felmondási időt a további intézkedésekre. Ezzel együtt a munkaviszony megszűnését mindig célszerű részletesen szabályozni a szerződésben, különösen az egyéni vállalkozások esetében, ahol a felek előre meghatározhatják a felmondás feltételeit és az esetleges indoklási kötelezettséget.

Felmondási idő tartama

A felmondási idő tartama az adott jogrendszer előírásaitól és a munkaviszony jellegétől függ. Ez az időszak lehetőséget ad a feleknek az átmeneti intézkedésekre és a következmények enyhítésére.

Felmondási idő 2023

A felmondási idő tartama 2023-ban általánosságban 30 nap - vagy éppen annak kiszámítása szükséges.

Felmondási idő számítása

A felmondási idő kiszámítása összetett folyamat, amely a munkavállaló munkaviszonyának idejére épül. Általában a felmondási idő 30 nap, azonban a törvény szabályozza annak növekedését, különösen, ha a munkáltató a felmondó fél. Ebben az esetben a munkavállaló munkaviszonyában eltöltött idő meghatározó, és a felmondási idő 5 nappal nő, ha a munkavállaló legalább 3 évet töltött a cégnél. Ezt követően a felmondási idő tovább növekszik, és a munkaviszonyból származó évek alapján meghatározott sávok szerint alakul. Például 5 év után további 15 nap, 10 év után 25 nap, 15 év után 30 nap, 18 év után 40 nap, végül 20 év után 60 nap felmondási idő jár.

A felmondási idő kiszámításánál figyelembe kell venni azokat a szüneteket, amelyek a munkaviszonyban meghaladó, munkabért nem igénylő időszakokat tartalmazzák. Ezen időszakok közé nem számítanak bele azok a kivételek, mint például a szülési szabadság, a gyermek ápolása vagy gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, valamint a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálati idő, amennyiben az három hónapot meg nem halad. A sorkatonai szolgálat tartama szintén kivételt képez, kivéve azokat az eseteket, amelyek 2012. június 1. előtt létesültek.

EgerAllas.hu / P.P.