Hogyan írj nyerő önéletrajzot? Íme, néhány azonnal hasznosítható tipp!

Hogyan írj nyerő önéletrajzot? Íme, néhány azonnal hasznosítható tipp!

Az önéletrajz az álláskeresők névjegye: olyan papír, amit ha leteszel az asztalra, informatívan, hitelesen és meggyőzően kell, hogy képviseljen téged. Mielőtt hozzáfognál, adunk néhány tanácsot a megírásához, hogy biztosan betaláljon majd a leendő munkáltatódnál!

Ha kicsit is beleástad már magad az önéletrajzírás témakörébe, feltűnhetett, hogy a szakmai cikkek számos típusát megkülönböztetik ennek az egyébként egyszerű dokumentumnak: olvashattál már hagyományos, amerikai stílusú vagy Europass önéletrajzokról, melyek tartalmukban, felépítésükben is különböznek - de vajon miben? És mi ennek a jelentősége?

 

Valaha az önéletrajzok egy fehér papíron fekete betűkkel, kerek, egész mondatokban megfogalmazott szöveget jelentettek, melyek szinte irodalmi, de annál azért sokkal szárazabb stílusban vázolták alanyuk tanulmányait, tapasztalatait, életútját. A HR-eseknek gyakorlatilag egy-egy kisregényt kellett átfutniuk, ha képet akartak kapni az állásra jelentkezőről - nem is csoda hát, ha ezt az önéletrajztípust hamar felváltották az információt strukturált formában, címszavakban és évszámokban közlő CV-k. Az önéletrajzokból idővel gyakorlatilag egy sablon lett: mindegyik pontosan ugyanabban a sorrendben, ugyanazokat az adatokat tartalmazta, nagy ívben kerülve a személyes jellegű információkat.

 

Napjainkban valahol a köztes utat járjuk: strukturált, ámde a kreativitást, egyedi formát is megengedő önéletrajzok hódítanak, melyek nemcsak az illető tapasztalatait, készségeit mutatják be, de terveibe, céljaiba, személyiségébe is betekintést engednek - legalábbis, ez a cél.

 

Hogyan találd meg az arany középutat?

Ha sosem készítettél még önéletrajzot, első lépésként érdemes átlapoznod néhányat, és feljegyezni, melyek az  elmaradhatatlan információk: a név, cím, születési dátum, elérhetőség. Mindegyik CV-ben feltűnnek a tanulmányok és korábbi munkahelyek, és van, ahol külön szekcióban kapnak helyet a szakmai készségek, például egy programozó esetében az ismert és használt programnyelvek. Fontos információ a nyelvtudásod és annak szintje, és - ha kapcsolódik a megpályázni kívánt munkakörhöz - a jogosítványod megléte.

 

Érdemes olyan önéletrajzok közt böngészni, amelyek szakmádba vágnak - így kipuskázhatod, mások milyen módon tüntetik fel tapasztalataikat, készségeiket. Ha nem vagy jóban a szövegformázással, a legegyszerűbb, ha keresel egy előre elkészített, letölthető sablont, és azt töltöd ki a saját adataiddal - ilyet ingyen is szép számmal találsz az interneten, de ha rászánsz 1-2 ezer forintot, egészen elegáns, egyedi önéletrajzmintákra tehetsz szert. Nincs más hátra, mint feltölteni a rád legjellemzőbb információkkal!

 

Mi kerüljön az önéletrajzba?

Sokan, akik többféle állásra pályáznak, önéletrajzból is több verziót tartanak kéznél, nem véletlenül: leendő munkáltatójuknak a legrelevánsabb tanulmányaikat, munkatapasztalataikat szeretnék bemutatni, és ez nem feltétlenül egyezik minden szituációban. Tehát ha már tudod, milyen pozíciókra szeretnéd beküldeni a CV-t, legyen ez a kiindulási pontod: mi az, ami leginkább kapcsolódik a megpályázni kívánt álláshoz, vagy az adott céghez?

 

Ez alapján már ki tudod tölteni a tanulmányaidhoz, korábbi munkatapasztalatodhoz kapcsolódó mezőket, és segít abban is, hogy meghatározd ezeknek az adatoknak a prioritását: inkább időrendben, vagy más preferencia alapján érdemes “rangsorolni” őket? A tapasztalt munkavállalók azért szeretik időrendben feltüntetni az önéletrajzba kerülő információkat, mert a karrierjük ívét tükrözi; ha azonban pályakezdő vagy, és nem sok tapasztalattal dicsekedhetsz, érdemes inkább a kompetenciáid fejlődését kidomborítani, elvonatkoztatva az események sorrendjétől. Mely állásban, vagy szakmai gyakorlat során milyen készségekre tettél szert? Milyen jellegű feladatokat bíztak rád? Nyugodtan fókuszálj erre, és ne a szakmában eltöltött időre - úgysem azzal fogod meggyőzni a leendő munkáltatódat.

 

Mennyire lehet személyes egy önéletrajz?

Míg korábban az önéletrajz csak száraz tényeket tartalmazhatott, a felvételiztető cégeknek egyre inkább igénye, hogy emberileg is képet kapjanak a jelentkezőkről - így hát a hagyományos CV forma is fellazult a személyes információk tekintetében. Írhatsz a céljaidról, amiket a karrieredben kitűztél, tapasztalataidról, amik nem kötődnek szorosan a szakmádhoz, de emberileg gyarapítottak, vagy megemlítheted olyan hobbidat, aminek aztán végképp semmi köze a témához, de nagyon jellemző rád. Ami fontos: sose ereszd bő lére ezeket az információkat, elég, ha néhány szóban fogalmazod meg őket, és strukturáltan kapcsolod őket az önéletrajz többi részéhez.

 

Ha kreatív vagy, és van némi jártasságod a szövegszerkesztésben, grafikai tervezésben, nyugodtan elrugaszkodhatsz a megszokott sémáktól: egyedi színekkel, betűtípussal, elrendezéssel garantáltan kiemelheted önéletrajzodat a tieddel együtt beküldött száz másik közül.

 

Mi az, amit mindenképp kerülj a CV megírásakor?

Vannak dolgok, amikkel azonnal kapufára küldheted az önéletrajzod, ilyen például a rossz helyesírás. Ha nem vagy biztos magadban, inkább nézesd át a doksit egy barátoddal, aki otthonosabban mozog a nyelvtani szabályok közt, vagy üsd fel az MTA online helyesírás-ellenőrzőjét - ezzel a legtöbb hibát kiszűrheted a szövegedből.

 

Ne ragozd túl a mondandód! A tömör, lényegretörő megfogalmazást sokra becsülik ám a HR-esek, amikor az ötvenedik CV-t nyálazzák át.

 

Sose kamuzz! Talán mondanunk sem kell, de a nagyzolásban hamar elvérezhetsz, ha személyes találkozóra vagy adjisten próbanapra kerül a sor - és hát ez a cél, nem? 

 

Ne légy kishitű! Lehet, hogy te pont hajlamos vagy alábecsülni a munkatapasztalataidat, de ha mindig a maximumhoz méred magad, sosem fogsz igazán kiteljesítő és motiváló, képességeidnek megfelelő álláshoz jutni. Vedd számba, mivel foglalkoztál eddig, mennyit fejlődtél az elmúlt években, és mekkora hasznot hajthat majd a tapasztalatod a leendő munkaadódnak! Ha tudatában vagy saját értékednek, az önéletrajzodban is képes leszel egy magabiztos, meggyőző képet festeni magadról.

 

EgerAllas.hu / L.R.