Az ingatlanügynök kifejezéshez egyszerre tapadnak negatív és pozitív felhangok: negatív, ha arra gondolunk, eladandó ingatlanunk árából súlyos százalékot kell fizetnünk egy megfoghatatlan munkáért, és pozitív, ha ezt a munkát lehetőségünk nyílik végezni. De mit is takar pontosan az “ingatlanos” tevékenység, és kinek való ez a szakma? Összefoglaljuk, amit tudnod kell róla.
Bár napjainkban rengeteg platform áll rendelkezésre, hogy valaki meghirdesse és eladja az ingatlanjait, pont a felhozatal sűrűsége miatt van még mindig létjogosultsága az ingatlanközvetítői szakmának. Nagyon sok tulajdonos úgy tartja, az ingatlanosok valójában csak zsebre tesznek egy busás százalékot a “semmiért”, ezért nem is veszik igénybe szakértő segítségét az ingatlan eladásakor. Bizonyos szempontból igazuk van, hiszen ebben a szakmában is sokaságával tűntek fel kontárok az elmúlt években, de a valóban lelkiismeretes, hozzáértő ingatlanközvetítők munkája továbbra is megéri az árát - ha nem így lenne, nem szippantaná fel azonnal a munkerőpiac a lelkes, fiatal ingatlanosokat.
Ki és hogyan válhat szakmabelivé? Milyen feladatokra számíthatsz, ha dolgozni kezdesz valamelyik ingatlanirodának? Milyen készségek szükségesek, hogy sikeres, eredményes munkát végezhess ingatlanközvetítőként? A leggyakoribb kérdésekre igyekszünk most választ adni.
Miből áll az ingatlanközvetítő munkája?
Ha dolgozni kezdesz ingatlanosként, a te feladatod lesz egyrészt az ingatlan helyszíni felmérése, sok esetben a fotók és a leírás elkészítése, a vételár véglegesítése a tulajdonos elképzelései mentén, majd később az érdeklődőkkel való kapcsolattartás, az ingatlan bemutatása, és a tulajdoncserével járó papírmunkák előkészítése is.
Mint láthatod, nagyon sokféle készségre lesz szükséged: helyismeretre és a környék ingatlanárainak ismeretére a sikeres árszabáshoz; szépérzékre, hogy meglásd a potenciált az ingatlanban, és ezt másoknak is képes légy megmutatni; szimpatikus, határozott fellépésre; rendkívül jó kommunikációs készségre, hogy a tulajdonossal és az érdeklődőkkel is produktív kapcsolatot tudj fenntartani; és természetesen kitartásra, hiszen elképzelhető, hogy egy-egy ingatlant hosszú hónapokon keresztül sem tudsz értékesíteni. Készen állsz?
Hogyan válhat valaki ingatlanközvetítővé?
Bár tény, hogy a legtöbb ingatlanos vállalkozóként végzi a munkáját, ha pályakezdő vagy, ennek is egy ingatlaniroda “színeiben” érdemes nekifutni. Az ismert, országos hálózattal rendelkező ingatlanirodák szinte minden nagyobb városban képviseltetik magukat, ezért célszerű, ha első körben hozzájuk adod be a jelentkezésed. Egerben ilyen az Openhouse, a Duna House, a Dr. House, vagy a City Cartel ingatlanirodák, de szép számmal találsz helyi vállalkozásokat is: az EgerHouse-t, EgerOtthon-t, vagy az Ingatlan Eger-t.
A nagyobb, biztos lábakon álló ingatlanos cégek általában képzésekkel, a munkavégzéshez szükséges eszközökkel, céges járművel is támogatják munkatársaikat - ezekre a juttatásokra mindenképp kérdezz rá, ha állásinterjúra kerül a sor.
Milyen fizetésre számíthat az ingatlanközvetítő?
Ha érdeklődsz a szakma iránt, bizonyára már nem ismeretlen fogalom számodra a sikerdíj, mely a vételárból a közvetítőt vagy ingatlanirodát illető jutalékot jelenti. Az irodák egy-egy ingatlan értékesítéséért körülbelül a vételár 3 százalékát vonják le, ez azonban nem üti teljes egészében a te markodat: cégtől függően 20 és 50 százalék közt mozog a neked járó sikerdíj. Az ingatlanközvetítő cégeknél alkalmazottként vagy vállalkozóként is dolgozhatsz - de ez utóbbi jogi forma támogatja igazán a jutalékos kifizetést, ezért számíts rá, hogy tőled is elvárják majd a vállalkozói engedély kiváltását.
Ingatlanosok elmondása alapján a szakmában eltöltött első év végére nettó 200-300 ezer forint közé tornászhatod a fizetésed, a rutinod növekedésével pedig 1-3 millió forintig is duzzadhat a havi bevétel - ehhez azonban ugyanúgy kemény munka szükségeltetik, mint bármely más szakmai vagy anyagi siker eléréséhez.
Ha belevágsz, nem árt, ha rendelkezel némi tartalékkal, ugyanis előfordulhat, hogy az első hónapokban semmi bevételt nem termelsz, és az anyagiak hiánya egy kényszerítő ok lehet, hogy feladd a törekvéseidet. Ha azonban az első kudarcok nem kedvetlenítenek el, hosszú távon élhető, nagy szabadságot adó, jó anyagi körülményeket teremtő szakmára lelhetsz az ingatlanértékesítésben.
EgerAllas.hu / L.R.