Az igazán meggyőző motivációs levelek titka - így írd meg!

Az igazán meggyőző motivációs levelek titka - így írd meg!

A motivációs levél gyakorlatilag az önéletrajz mellé csatolt kísérőlevél, tartalma azonban kevésbé a CV-re, mint inkább a megpályázandó állásra reflektál. Vagyis legfőbb feladata, hogy meggyőzze leendő munkáltatódat: te vagy a legalkalmasabb a pozíció betöltésére. Segítünk, hogyan szerezd meg álmaid állását egy ütős, figyelemfelkeltő motivációs levéllel!

Az írással a legtöbben gondban vagyunk, különösen, ha magunkról kell írni. Hogyan kezdjünk neki? Mit foglaljunk bele? Mivel zárjuk le? Szerencsére a motivációs levél megírásakor van egy erős vonalvezetőnk: az adott álláshirdetés. Lássuk, hogyan építhetjük köré a mondókánkat!

 

1. A címzett

Ha hivatalos formátumú motivációs levelet írunk, a dokumentum bal felső sarkában fel kell tüntetnünk a cég nevét, és lehetőleg a HR-esét is, akinek címezzük a levelet. Lehet, hogy ez utóbbi némi utánajárást igényel, például szét kell nézned a cég weboldalán vagy LinkedIn profilján, de a leveled sokkal személyesebbé válik, ha egy konkrét személyt tudsz megszólítani benne.

 

2. A pozíció

A címzett alatt tüntesd fel a megpályázni kívánt pozíciót - ezt értékelni fogja a levél olvasója, ha naponta több más álláshirdetésre érkező jelentkezést is át kell néznie.

 

3. A megszólítás

Ha már sikeresen kipuskáztad a cég HR-esének a nevét, mindenképp ő legyen az, akit “Tisztelt…”-ként megszólítasz. Ha viszont sejtelmed sincs, kinél fog landolni a levél, maradhatsz a “Tisztelt Asszonyom/Uram!” megszólításnál.

 

4. A bevezetés

Egyszerű, jól bevált felütés, ha leírod, hol találtál rá az álláshirdetésre, utána azonban érdemes azt is hozzátenni, mi késztetett arra, hogy benyújtsd a pályázatod. Különféle okokból szimpatizálsz a céggel, az általa előállított termékkel, számodra fontos értékeket képviselnek, vagy szakmai előrelépést remélsz az adott pozíciótól... Ha őszinte vagy, nagyon nem foghatsz mellé - kivéve persze, ha kizárólag egy jobb fizetés reményében pályázol az állásra, de a saját érdekedben is érdemes ennél azért kicsit konkrétabb célokat megfogalmazni az adott céggel, pozícióval kapcsolatban.

 

5. Az érvelés

Itt jön az a rész, amikor vázolod, miért tartod magad alkalmasnak az adott pozícióra, mit nyerhet veled a cég. Hivatkozhatsz tömören a korábbi tapasztalataidra is, kidomborítva azokat a sikereket, amiket hasonló munkakörben már elértél. Légy tárgyilagos, szerény, de ne hallgasd el, amit valóban a saját érdemednek tartasz. Kerüld az általános, semmitmondó fordulatokat, például hogy “szeretem a kihívásokat”, “jó kommunikációs készséggel rendelkezem”, vagy “csapatjátékos vagyok” - ezek a legtöbb HR-esnél kiverik a biztosítékot. Fogalmazz meg inkább olyan konkrétumokat, melyek valóban alátámasztják a rátermettséged, például a munkádhoz kapcsolódó, számszerű eredményeket, vagy felelősségi köröket, melyeket pályafutásod során már betöltöttél.

 

6. A lezárás

Ebben a bekezdésben fejezd ki reményedet, hogy egy személyes találkozó keretében lehetőséget kaphatsz a bővebb bemutatkozásra is. Nem kell bő lére ereszteni - lényeg, hogy kereken zárja a szöveget.

 

7. Aláírás, keltezés

A dokumentum alján ne felejtsd el feltüntetni a dátumot, illetve a teljes nevedet, és alatta az elérhetőségeidet: telefonszámot, email-címet. Ezzel kész is a leveled!

 

Mielőtt elküldenéd, javíts ki minden helyesírási hibát, és formázd úgy a dokumentumot, hogy tagolt és átlátható legyen. Ahogy az önéletrajz esetében, itt is folyamodhatsz letölthető sablonokhoz - ezek felépítése kis mértékben eltérhet a fent vázolt sorrendtől.

 

Ha email-ben küldöd a motivációs levelet, célszerű a törzsszövegét bemásolni az email-be is, így a címzett még az önéletrajzod olvasása előtt képet kaphat rólad. Gondolj arra, hogy a HR-es valószínűleg levelek sokaságát futja át naponta, és nem biztos, hogy néhány pillantásnál többet szán a tiedre; de ha minden bekezdést átgondolt, erős mondatokkal indítasz, garantált, hogy megragadja majd a figyelmét a jelentkezésed! 

 

EgerAllas.hu / L.R.