Érdemes-e értékesítői munkát vállalni

Érdemes-e értékesítői munkát vállalni

Értékesítő állás alatt rengetegféle tevékenységet érthetünk: értékesítő az is, aki egy műszaki boltban biztosítja a szakszerű kiszolgálást, és az is, aki egész nap hideghívásokat bonyolít egy termék eladása érdekében. Elmondjuk, mire figyelj oda, amikor ilyen típusú munkákkal szemezel.

Amikor értékesítésről beszélünk, egy nagyon tág fogalommal állunk szemben; mégis, közös vonása a (jó) értékesítőknek, hogy nagyon alaposan ismerik a szakterületet vagy terméket, amit képviselnek - pont ezért el is tudják adni. Képesek kidomborítani egy szolgáltatás vagy termék előnyeit és hátrányait, és a vevő igényeit felmérve személyre szabott konstrukciókat kidolgozni - vagy épp farzsebből előrántani azokat. Nem ismernek keresztülvihetetlen üzletet, ezért gyakran hatnak rábeszélősnek, ami miatt az értékesítő szakmára a közvélemény rányomta az “ügynökösködés” bélyegét. Sajnos nem is teljesen alaptalanul, ugyanis a zöldfülű értékesítőket a munkáltatóik gyakran képezik ki olyan módszerek használatára, melyek inkább visszatetszést, mintsem szimpátiát váltanak ki az ügyfelekből.

De milyen területeken kamatoztathatja rátermettségét egy jó értékesítő?

 

Bolti értékesítés

Ha az élelmiszereknél eggyel speciálisabb termékeket forgalmazó üzletbe térsz be, például egy műszaki cikkeket árusító boltba, szinte biztos, hogy előáll egy készséges eladó, és felajánlja a segítségét a választásban. Ugye, mekkora megkönnyebbülés, ha érti a problémádat és különféle megoldásokat is tud kínálni rá? Néha egy ilyen látogatás felér egy tanácsadással, ha kevésbé vagy képben a témával, mint a szakmát képviselő értékesítő. Szinte biztos, hogy megkötitek az üzletet.

Ha egy speciális területen szakértő vagy, de nem dolgoztál még bolti értékesítőként, lehet, hogy épp itt az ideje: hidd el, a munkáltató többre fogja értékelni a szakmában való jártasságod, mint a pénztárgépkezelési ismereteidet. Erre a munkára termettél, ha szeretsz beszélni arról, amihez legjobban értesz, ha lételemed, hogy megoldd a hozzád fordulók problémáit, és az sem zavar, ha ez néha több időbe telik, mint beütni a kasszába egy terméket. Máris értékesítő vagy!

 

Üzleti értékesítő

Az üzleti értékesítő munkája általában mozgalmasabb, de fárasztóbb is, mint egy szaküzletben tevékenykedő értékesítőé: új ügyfeleket kutat fel, üzleteket köt, kapcsolatot tart, adminisztrál és rendszerint nyilvános rendezvényeken is képviseli a céget. Ebben a pozícióban általában elvárás a rámenősség, magabiztosság, jó kommunikációs készségek, igényes megjelenés és a jogosítvány is, cserébe a munkáltató céges autóval, eszközökkel járul hozzá a munkádhoz.

A külkereskedelmi értékesítő pozícióban - hasonló elvárások mellett - nyelvtudásodat is kamatoztathatod, ám csak akkor vágj bele, ha szívesen utazol a munkád során akár messzebbre is.

 

Telefonos értékesítő

Általában termékek, előfizetések eladására keresnek telefonos értékesítőket, ami ugyan kevés erőfeszítéssel járó feladatkörnek tűnik, a személytelen telefonhívások, vagy a sikerélmény hiánya hamar kedvét tudják szedni a call centerbe szegődő munkavállalóknak. Különösen nagy megterhelés, ha a cég úgynevezett hideghívások bonyolítását várja el az értékesítőtől, vagyis a terméket nem ismerő ügyfelek telefonos megkeresését, “rábeszélését”.

Ezeknél a cégeknél általában hangsúlyt fektetnek az értékesítő munkatársak képzésére, ám nem feltétlenül az etikus oldalát megragadva a szakmának: az oktatott módszerek lehetnek rámenősek, erőszakosak, manipulatívak is, amivel csak a munkavállalók egy része képes azonosulni. Fontos, hogy tudd: az értékesítő szakma nem egyenlő azzal, hogy akaratuk ellenére rábeszélj embereket a vásárlásra. Sokkal inkább szól arról, hogy valós igényekre kínálj olyan megoldásokat, amelyekben te is hiszel - így önazonos módon tudod képviselni a céget, és a vevők is hálásak lesznek a jó ajánlatért.

 

Ha értékesítőként kezdesz dolgozni (bármely területen is), lehetőleg ne tedd ki magad a teljesítményarányos bérezés állandó feszültségének. Bár a mai napig népszerű megoldás a cégek részéről, hogy ilyen módon motiválják kollégáikat, hosszú távon nem annyira ösztönzést, mint inkább stresszt és kapkodást jelent a teljesítményarányos fizetés. Ha járnak is juttatások a megkötött üzletek után, legyen olyan alapbéred, amivel egy kevésbé sikeres hónapot is jó szájízzel zársz.

 

És még egy tipp: ha Egerben vagy környékén keresel értékesítői munkát, nyomon követheted a legfrissebb ajánlatokat ezen az oldalon.

 

EgerAllas.hu / L.R.