Mi a diákmunka előnye, milyen feltételekhez van kötve, milyen jogok illetnek meg és mik a kötelezettségeid? Hány éves kortól lehet, és hol tudsz nyáron vagy akár iskola mellett elhelyezkedni?

Mi a diákmunka előnye, milyen feltételekhez van kötve, milyen jogok illetnek meg és mik a kötelezettségeid? Hány éves kortól lehet, és hol tudsz nyáron vagy akár iskola mellett elhelyezkedni?

Összeszedtük nektek egy csokorba, minden kérdésre választ adunk. A nyári munkát vállaló diákok foglalkoztatása nem különbözik a felnőtt foglalkoztatástól. Közteherviselés szempontjából ugyanazok a szabályok érvényesek, a bejelentésükre, adózásukra, kivéve a diákszövetkezeten keresztült vállalt munkákra. A Munka törvénykönyve kimondja, hogy a diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól kezdve dolgozhatnak. A 15 éves tanulok csak is kizárólag tanítási szünet időben.

A nyári munkát vállaló diákok foglalkoztatása nem különbözik a felnőtt foglalkoztatástól. Közteherviselés szempontjából ugyanazok a szabályok érvényesek, a bejelentésükre, adózásukra, kivéve a diákszövetkezeten keresztült vállalt munkákra.

A Munka törvénykönyve kimondja, hogy a diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól kezdve dolgozhatnak. A 15 éves tanulok csak is kizárólag tanítási szünet időben.

 

Mi szükséges a munkavállaláshoz?

  • Adóazonosító jel, amit a NAV-nál kell igényelni a 16T34-es nyomtatványon.
  • Szülői beleegyező nyilatkozat, ha a diák még nincs 18 éves.
  • Munkaszerződés – amely minimum az alapbért és a munkakört tartalmazza - csak munkaviszony esetében kötelező. Ha valaki alkalmi munkát és idénymunkát vállal, akkor viszont ez nem kötelező.

A Nemzeti Adó és Vámhivatal azt javasolja, hogy a munkavégzésről szóló megállapodás előtt ellenőrizzük le a leendő céget. Nincs egy feketelistán a cég, vagy nem e tartozik hatalmas adóssággal, esetleg valóban aktív cégről van szó bejelentett címmel.

 

Kell adót fizetni diákként?

A diák munkával szerzett jövedelem is adóköteles. A személyi jövedelemadó mértéke 15%, amit a munkaadó adóelőlegként von le a diák bruttó béréből.

A munkakeresésben és munkavállalásban segítséget nyújtanak a diákszövetkezetek, de bárki önállóan is kereshet magának munkát.

 

Melyek azok a cégek, akik foglalkoztatnak diákokat?

  • Eger idegenforgalma és vendéglátása igen jelentős. Rengeteg étterem, szálloda, büfé található a városban, amik a tavasz kezdetével a turista szezon beindulásával egy időben nagyszámú diákmunkást alkalmaznak. Szinte kivétel nélkül, az összes étteremben és szállodában keresnek felszolgálókat, pincéreket, pultosokat, reggelizetőket, takarítókat, konyhai kisegítőket, szakácsokat, recepciósokat és szobalányokat diákmunkára.
  • Kereskedelemben a nyári időszakban erőszeretettel foglalkoztatnak diákokat, pénztárosként, árufeltöltőként. A legnagyobb létszámban a Tesco, Penny, Coop áruházak foglalkoztatnak, de ezek mellett a kisebb abcék, fagyizók és ruhásüzletek is.
  • Egyre népszerűbb a gyerektáborok és szabadidőközpontokban való diákok alkalmazása. Ezek mellett pedig a strandok és élményfürdők is. Itt leginkább gyermekfelvigyázókat, vizimentőket, úszómestereket, takarítókat alkalmaznak. Ilyen cég az Egri strand, a Török fürdő, Demjéni Termálfürdő, a Felsőtárkányi szabadidőközpont.
  • Talán az egyik legjobban keresett és jól fizető diák állások egyike a gyorséttermi pozíciók. Egerben több új étterem is nyílt, így a nyári időszakban ezek szivacsként szippantják magukba a dolgozni akaró és tudó diákokat. Ilyen cég a Mc’Donald’s, a KFC a Burger King, de több kisebb étterem is szívesen lát tanulókat a konyhán és a pultban egyaránt.

Diákmunkák Egerben: https://egerallas.hu/allasok/diakmunka

Diákszövetkezetek, és amit tudni lehet róluk.

Az egyik talán legismertebb diákmunkát kínáló cég, a Meló-Diák, akik országosan működnek már 1983 óta. 16 éves kor fölött biztosítanak munkavállalási lehetőséget a már korábban regisztrált tagok számára. A leggyakrabban közvetített állások az árufeltöltő, pénztáros, gyorséttermi dolgozó vagy épp szórólap osztó munkatárs. Az órabérek cégektől függően eltérőek.

Cég weboldala: https://www.melodiak.hu/

 

A másik hasonló feltételekkel működő, diákoknak munkát kínáló vállalkozás a Fürgediák Iskolaszövetkezet. A cég évente 20.000 diákot foglalkoztat a legkülönfélébb iparágakban. A szövetkezet legnagyobb előnye, hogy kapcsolatban áll olyan nagyobb diákokat is foglalkoztató cégekkel, akiket nehezen vagy egyáltalán nem lehet más úton elérni.

Országos hálózatukhoz 18 iroda tartozik, és már több, mint 20 éve vannak jelen a piacon. Itt is akár csak a legtöbb szövetkezetnél lehetőségünk van hallgatói igazolás mellett egyedi időbeosztásban dolgoznunk.

Cég weboldala: https://www.furgediak.hu/

 

A harmadik országosan működő diákszövetkezet a MindDiák Szövetkezet, már több, mint 20 éve vannak jelen a piacon, minden megyében megtalálható irodájuk, központjuk pedig Budapesten található. Az előző évben ahol közel 11.000 diákot foglalkoztattak. A szövetkezet 450 céggel áll kapcsolatban, akik a legkülönbözőbb iparágban kínálnak munkát.

Cég weboldala: https://www.minddiak.hu/

 

Mi az, amit nem tehet a munkáltató, ha diákmunkás vagy?

18 év alatt, fiatalkorúként:

Fiatalkorúként nem végezhetünk éjszakai munkát, ami 22:00-6.00-ig tart, valamint rendkívüli munkarendben sem végezhetünk munkát, ami azt jelenti, hogy napi 8 óránál többet nem foglalkoztathatnak minket. Ha egyszerre több helyen is dolgozunk, a ledolgozott órák száma összeadandó. Valamint fontos figyelnünk a munkaközi szünetekre. 4 és fél óra után félóra 6 óra után pedig 45 perc pihenőt kell biztosítania a munkáltatónak, valamint két egymást követő munkanap között legalább 12 órának elkell telnie.

18 év felett:

Az éjszakai és a túlórai munkatilalom ebben az esetben már nem áll fenn, végezhetünk munkát így. A munkaközi szünet pedig 6 óra után legalább 20, 9 órát meghaladó munka után pedig 25 perc pihenő jár.

Munkabér:

A munkaszerződésben megkell határoznunk, a havi, heti vagy órabéri fizetésünket, de kaphatjuk fizetésünket teljesítményünk után is. Azonban minden esetben megkell kapnunk a mindenkori minimálbért, ha legalább 8 órás munkarendben dolgozunk, ennél kevesebbet nem kaphatunk a munkánkért.

 

Hova fordulhatunk diákként jogsérelem esetén?

A felmerülő munkahelyi problémánkkal elsősorban érdemes a munkáltatónkhoz, vagy felettesünkhöz fordulni. Ha a probléma nem kerül orvoslásra, akkor a diákszövetkezettel is felvehetjük a kapcsolatot, akik segíteni tudnak nekünk.

A diákok tapasztalatlansága, valamint az eljárás körülményessége, hosszadalmas volta miatt azonban nyilvánvalóan csak ritkán fordul elő, hogy a nyári munkával kapcsolatos jogsérelem a bíróság előtt nyer orvoslást.

 

EgerAllas.hu / K.B.