Kéne egy jó állás – mire jelentkezzek és hogyan?

Kéne egy jó állás – mire jelentkezzek és hogyan?

Ha éppen nincs munkád, vagy elégedetlen vagy a jelenlegivel, bizonyára rendszeresen böngészed a hirdetéseket, és lázasan kutatod, mire érdemes jelentkezni, és mire nem. Amikor aztán egy ajánlat megragadja a figyelmedet, újabb problémával találod szembe magad: hogyan jelentkezzek, hogy a lehető legjobb esélyekkel induljak?

Nem véletlenül merülnek fel benned ezek a kérdések. Ami a hirdetéseket illeti, sajnos nem mind arany, ami fénylik, sok olyan jól hangzó ajánlat van, amit megnyitni sem érdemes. A pályázás kapcsán pedig valóban komoly szűrő, hogy mit írsz, mit csatolsz a jelentkezésedhez.

Az alábbiakban igyekszünk egy kis segítséget nyújtani, hogy könnyebben igazodj el az álláskeresés világában.

 

Figyelemreméltó ajánlatok – vagy mégsem?

Ki ne szeretne egy szuper csapatban, jó hangulatú munkahelyen, átlagon felüli fizetésért dolgozni? Nyilvánvalóan ez a célja mindenkinek, amit a hirdetők tudnak is – nem véletlen, hogy gyakran találkozol ezekkel a kifejezésekkel a hirdetésekben.

Csakhogy éppen a népszerű közhelyek puffogtatása ad okot a gyanúra, hogy annyira mégsem rózsás a helyzet az adott cégnél, mint ahogyan állítják. Félreértés ne essék, nem azt javasoljuk, hogy ha meglátod „jó hangulatú csapat” kifejezést egy hirdetésben, menekülj. Ha emellett vannak a kínálati oldalról is korrekt információk, akkor semmi gond.

 

Ezt várjuk, de ne akard tudni, mit kínálunk

Az a gyanús, ha az ajánlatban sorolják az elvárásokat, feltételeket, feladatokat, amikor pedig az a rész következne, hogy mit kapsz cserébe (fizetés, munkaidő, extra előnyök, mint például a rugalmas munkaidő, home office, cafeteria, képzési lehetőség, előrelépési lehetőség), semmi konkrétumot nem találsz, csak az említett, jól hangzó közhelyek felsorolását.

Miért akarnál olyan helyen dolgozni, ahol még csak nem is közlik az elején a játékszabályokat? Az ilyen állásajánlatok mögött általában olyan munkahely áll, amely igyekszik minél többet kisajtolni belőled, minél olcsóbban – nem véletlen, hogy nincs már az elején fixálva, hogy mit és mennyiért várnak el.

 

Azt sem áruljuk el, mi a feladat

Amennyiben az sem derül ki az álláshirdetésből, hogy konkrétan mit kellene csinálni, csak pár sort találsz arról, hogy „gyere hozzánk dolgozni, mert itt majd buli lesz minden nap, és jól keresel”, biztos lehetsz benne, hogy valami olyan munkáról lesz szó, amire alig találnak embert, mert nem túl kifizetődő.

Például alapbér nélküli jutalékos rendszerek, ahol dolgozhatsz sokat, aztán vagy keresel, vagy nem. Esetleg az a belépő, hogy vegyél meg egy termékcsomagot, hogy aztán értékesítsd. A hirdetők pontosan tudják, hogy ha ezt leírják, már jelentkező sem lesz, inkább abban bíznak, hogy ha már jelentkeztél, egy személyes „állásinterjú” során meggyőznek, hogy tegyél egy próbát náluk. Ha nincsenek ilyen ambícióid, ezeket a hirdetéseket inkább kerüld.

 

Milyen a korrekt hirdetés?

A korrekt hirdetésekben írnak pár sort a cégről, hogy tudd, hova mennél dolgozni. És amellett, hogy felsorolják, mit várnak el tőled, azt is legalább ilyen részletesen leírják, hogy ők mit nyújtanak cserébe. Így máris egy korrekt, kereslet-kínálatra alapuló ajánlat lesz előtted, nem pedig egy követelménylista, cserébe a nagy semmivel.

 

Hogyan jelentkezz, ha szeretnéd az állást?

Ha találkoztál egy szimpatikus hirdetéssel, érthető módon szeretnéd, hogy a jelentkezésed felkeltse a cég figyelmét. Ehhez biztosan szükséged lesz egy kiváló önéletrajzra, ha kérik, motivációs levélre, és néhány kísérő mondatra, amiben kiemeled azokat a tulajdonságaidat, amik alkalmassá tesznek a munka betöltésére.

Amit ne tegyél:

  • Ne küldj sablonjelentkezéseket! Egy gyakorlott HR-es másodpercek alatt kiszúrja, ha ugyanazt az önéletrajzot és motivációs levelet, kísérőszöveget küldöd mindenhova. Mindig igazítsd a CV-t és a leveleket is az adott állásra, csak a releváns tanulmányok, munkatapasztalatok szerepeljenek, tegyél említést a cégről, ahová jelentkezel, hogy lássák, tényleg hozzájuk szeretnél menni dolgozni, nem egy ezredik helyre beküldött pályázatot olvasnak.
  • Ne füllents! Bár átmenetileg talán növeli az esélyeidet, ha olyan képességeket, tapasztalatokat írsz a CV-be, amikkel nem rendelkezel. Csakhogy legkésőbb a próbaidő alatt ki fog derülni, hogy mégsem értesz ehhez-ahhoz, így hamar kieshetsz a rostán.
  • Ne legyél erőszakos! Ha nem kapsz pár napon belül választ, az nem azt jelenti, hogy nem is foglalkoznak a jelentkezéseddel. Egy ajánlatra sok pályázat érkezhet, így lehet, hogy időbe telik, míg feldolgozzák a tiedet. Tudjuk, hogy izgulsz, és minél előbb szeretnél választ kapni, de semmit nem veszítesz, ha egy kicsit vársz, ellenben, ha türelmetlenül és erőszakosan zaklatod a HR-osztályt a válaszért, garantáltan nem Te leszel a választottjuk.

A jó állás megtalálásához nemcsak az kell, hogy a CV-d rendben legyen. Nem mindegy, hogy milyen hirdetésekre és hogyan jelentkezel. Ha alaposan megválogatod az ajánlatokat, és kellő energiát fordítasz a jelentkezésed megírásához, jobb esélyekkel indulsz!

 

EgerAllas.hu / J.P.