Állásajánlatokat böngészel? Olvass a sorok közt is, hogy ne érjen többet meglepetés!

Állásajánlatokat böngészel? Olvass a sorok közt is, hogy ne érjen többet meglepetés!

Miről árulkodik egy álláshirdetés? Hol tudsz informálódni a feladójáról? Hogyan szűrd ki a megbízhatatlan cégeket, és csapj le gyorsan a legígéretesebb ajánlatokra? Egri álláshirdetések vonatkozásában mutatjuk be azokat a szempontokat, amik mindenkor irányadóak, ha az interneten böngészel munka után.

Ugye, te is találkoztál már olyan álláshirdetéssel, ami után kedved lett volna egyből a piros ikszre kattintani? Az első benyomáson túl józan mérlegelés is szükséges ahhoz, hogy elkerüljük az időrabló szituációkat. Az állásajánlatra tekints úgy, mint a hirdető cég névjegyére: az alapos, igényes, jó modorú hirdetés épp annyit elárul a feladóról, mint a helyesírási hibákkal teli, szűkszavú megfogalmazás. De nézzük is a legtipikusabb ajánlatokat, amikkel biztosan találkozni fogsz álláskereső portyád során!

 

Később akár fizetni is…

Reméljük, ezt ragoznunk sem kell. Ha például egy induló magazin azzal az ígérettel keres cikkírót, hogy fizetés helyett egyelőre csak referenciafelületet tud biztosítani, nem biztos, sőt kevéssé valószínű, hogy ez bizonyul majd karriered ugródeszkájának. Ha úgy érzed, nincs meg a kellő referenciád, tapasztalatod például a cikkírói munkakörhöz, de szeretnél és van időd gyakorlatot szerezni benne, jelentkezz nagy olvasottságú médiumokhoz! Egy közismert név (mint például Egerben a Heves Megyei Hírlap) nemcsak az önéletrajzodban mutat majd jól, de jó esély van rá, hogy valóban használható tudást, vagy akár állásajánlatot is kaphatsz tőlük. 

 

Fizetetlen ajánlatokkal nem csak a tollforgatók találkozhatnak; felbukkannak grafikusoknak és egyéb művészeti ágakban tevékenykedőknek szánt hirdetések is. Fontos: nem a gyakornoki munkaforma aggályos, hanem a szakértelmet és tapasztalatot követelő munkakörök bagatellizálása, és a referenciafelület, mint fizetőeszköz feltüntetése. Ne hagyd, hogy kihasználják a tudásod!

 

Helyesírási hibákkal teli

Nem arra gondolunk, amikor valaki a ‘hosszú távú’ és ‘hosszútávú’ kifejezéseket keveri (mert bizony az álláshirdetések nagy többsége a rossz írásmódot alkalmazza). Sokkal inkább azokra az állásajánlatokra, amik több ponton a helyesírási készségek nyilvánvaló hiányáról árulkodnak - vagy a hirdető igénytelenségéről. Egyik se jó ómen - legyen elvárás a munkáltatód felé, hogy ad magára e tekintetben is!

 

Biztató jel viszont, ha a hirdetés nemcsak helyesen, de igényesen is van megfogalmazva, és a kötelező adatokon túl tükrözi a feladó szándékait is: “Jó fizetés, hosszú távú, stabil munkahely, megbecsülés vár rád” - hirdette egy egri lakatos cég a közelmúltban. Neked is szimpatikus, ugye? 

 

Angol nyelvű álláshirdetések

Ha Egerben keresel állást, bizonyára te is belefutottál már angol nyelvű hirdetésekbe, különösen a Bosch és ZF gyárak ajánlatai közt. Ezek a nemzetközi hátterű cégek élénk kapcsolatot tartanak fenn más országbeli partnereikkel, ezért számos munkakörben alapvető követelmény a készségszintű angol (sőt olykor a német) nyelvtudás. Ha angol nyelvű hirdetésre jelentkezel, számíts rá, hogy tőled is ezt várják majd el, valószínűleg már az első interjú alkalmával. Ne felejtsd el csatolni az angol nyelvű CV-det is a jelentkezéshez!

 

Két-három munkakör - egy emberre?

Sajnos nem ritka, hogy egy munkahelyen a jó teherbírású alkalmazottakra nemcsak egy, de két vagy három ember munkája hárul - az igénybevételt általában nem tükröző fizetéssel. Ha állások közt böngészel, valószínűleg te is találkoztál már olyan hirdetéssel, amelyben irreálisan sok elvárást sorakoztatnak fel a leendő munkaerő felé, sokszor a szakmáján kívül eső feladatkörök megjelölésével.

 

Egerben nemrég irodai munka címszóval adtak fel álláshirdetést, az ideális jelölt az alábbiakban jártas: “adminisztráció, facebook page kezelés, kreatív munka esetlegesen webfejlesztés”. A hirdető még megjegyezte: “Kérjük olyanok jelentkezzenek, akik jól értenek a számítástechnikához és a platformok kezeléséhez.” Az irodai munka ebben a vonatkozásban legalább három munkakört takar: irodai adminisztrátort, online marketing asszisztenst, webfejlesztőt - és még néhány további, meg nem jelölt platform kreatív kezelőjét. Ha figyelembe vesszük, hogy egy webfejlesztő induló fizetése nettó 3-400.000 Ft körül mozog, és az egyik legkeresettebb szektor képviselője, ugye megértjük, hogy nem szívesen szegődne el egy irodai munkaként aposztrofált munkakörbe?

 

Ha irreálisnak tartod az álláshirdetésben megfogalmazott követelményeket, még nem azt jelenti, hogy nem érdemes jelentkezned a pozícióra. Egy személyes interjú árnyalhatja a képet, de legalábbis lehetőséget ad rá, hogy tisztázd, mit tartasz korrekt elvárásnak a munkakörben.

 

állásinterjú

 

Ki adta fel a hirdetést?

Az álláskereső oldalak többségén, így az EgerAllas.hu oldalon is bekérjük a hirdető (cég)nevét - sajnos azonban ez sem garancia, hogy pontos megjelöléssel teszik közzé a hirdetést. Ha egy állásajánlatból nem derül ki a cég vagy a vállalkozó kiléte, okot ad a bizalmatlanságra, hiszen így tájékozódni, dönteni is nehezebben tudsz az ajánlat felől. Ha viszont a cégnév nyilvános, jó támpont lehet a kutakodáshoz a kormányzati cégjegyzék, melyből ingyenesen lekérheted a tulajdonost, tevékenységeket, árbevételt és egy esetleges csődeljárást érintő adatokat. Nem csak itt, a Google-ban is érdemes szétnézned a cég után - a weboldalon, közösségi oldalakon gyűjtött információk az állásinterjú során is hasznodra válnak majd!

 

Mikor évül el egy álláshirdetés?

Örök dilemma, vajon egy egy-két hónapja meghirdetett álláshirdetésre megéri-e beadni az önéletrajzot? A rövid válasz: igen. Egyrészt mert nem tudhatod, a cég milyen határidőt tűzött ki az új munkaerő felvételére, másrészt pedig az sem kizárt, hogy az időközben felvett új munkatárs nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és még a próbaidő alatt alternatíva után néz a munkáltató.

 

Ennek ellenére nem vitatható, hogy több eséllyel kerülhet első helyre az önéletrajzod, ha időben csapsz le egy új ajánlatra, ezért igyekezz naprakész maradni a téged érintő hirdetésekben. Ha a feladó cég határidőt tűzött ki a jelentkezés beadására, akkor se hagyd az utolsó pillanatra, és főleg ne azutánra! Ha határidős a hirdetés, és te lemaradtál róla, még mindig tehetsz azért, hogy pozícióba kerülj a kiszemelt cégnél: küldd el a CV-det akár több, releváns pozícióra azzal a kéréssel, hogy értesítsenek új állásajánlat esetén. A legtöbb komoly cég élni szokott ezzel a lehetőséggel, így akár álmaid állásához is hozzájuthatsz anélkül, hogy ugrásra készen kéne ülnöd az új ajánlatok felett.

 

irodai munka

 

EgerAllas.hu / L.R.