Megéri nyelvet tanulni? Mennyit ér ez a tudás a munkaerőpiacon? - II. rész

Megéri nyelvet tanulni? Mennyit ér ez a tudás a munkaerőpiacon? - II. rész

Az előző bejegyzésben sorra vettük a nyelvtanulási lehetőségeket, oktatóközpontokat Egerben, most pedig arra térünk ki, a már megszerzett tudást miképp és milyen munkakörökben hasznosíthatjuk a belföldi munkaerőpiacon - akár egy megyeszékhely méretű városban. Lássuk a lehetőségeket!

Vendéglátós munka

Az biztos, hogy a nyelvtudással rendelkező munkaerő számára leggyorsabban a turizmus tud állást biztosítani - különösen egy, a turisták körében olyan felkapott városban, mint Eger. Pincérként, felszolgálóként, baristaként szinte mindenhol alapkövetelmény legalább az angol nyelvtudás, de szállodában, recepción olykor a német is. Nagyobb hotelekben masszőrként is előnyödre válhat, ha beszélsz valamilyen idegen nyelvet. A vendéglátásban már társalgási szintű nyelvtudással könnyen elhelyezkedhetsz, itt általában nem elvárás a felső fok, hanem inkább a jó kommunikációs készség.

Ha gördülékenyen beszéled az angol vagy német nyelvet, a turizmusban képzeled el a jövőd és jól bánsz az emberekkel, érdemes lehet akár idegenvezetőként is továbbképezni magad.

 

Állások a gyárban

Cikksorozatunkban többször írtunk már az egri ZF, Bosch és Aventics gyárak kínálta állásokról, és arra is gyakran kitértünk, hogy a legtöbb pozícióhoz nyelvtudás szükséges. Mivel ezek a cégek német gyökerűek, a kapcsolattartás is ezen a nyelven folyik, és a céges utazások, kiküldetések célpontja is Németország. Nem véletlen tehát, hogy komolyan veszik a nyelvtudást, de ha csak angolul tanultál, még nagyon is jó esélyeid vannak az állásra: a cég külföldi dolgozóinak többsége ezt a nyelvet is beszéli.

 

Kereskedelmi pozíciók

Bár egy belkereskedelmi munkakörhöz valószínűleg sosem lesz szükséged nyelvtudásra, számos cég keres olyan külkereskedelmi munkatársat, képviselőt, értékesítőt, aki a külföldi partnerekben is képes szimpatikus és professzionális benyomást kelteni - ehhez pedig elengedhetetlen a felsőfokú nyelvtudás. Szintén fontos tisztség a beszerzői munkakör, mely gyakran megköveteli az idegen nyelvű kapcsolattartást, például árucikkek importálása kapcsán: itt az írásbeli készségek is erős hangsúlyt kapnak. Szerencsés helyzetben vagy, ha az angol vagy német mellett más európai nyelvet is beszélsz, ugyanis a cégek kapva kapnak a más országbeli partnerekkel is kommunikálni képes munkaerőn.

 

Sofőr munka

Talán értelemszerű, hogy a nemzetközi utakon fuvarozó, vagy itthon tevékenykedő, de külföldi utasokat szállító sofőröknek szükségük van nyelvtudásra, mégis, ebbe a szakmába lépve kevesen veszik a fáradságot, hogy szert is tegyenek rá. Tehát ha gördülékenyen beszélsz angolul vagy németül, biztos, hogy jó pontokat szerezhetsz majd az állásinterjún.

 

Hogyan hasznosíthatod még a nyelvtudásodat?

Az angol és/vagy a német nyelvből legtöbben kóstolót kapunk az iskolában, ám kevesen kerülünk kapcsolatba később más nyelvvel is - mert úgy gondoljuk, nem fogjuk tudni eléggé kamatoztatni a mindennapokban. Ebben van igazság, ám egy érdeklődésből, szenvedélyből elsajátított nyelvet nagy kár volna veszendőbe menni hagyni. Ha nem találsz olyan állást, amelyhez specifikusan szükséges az adott nyelv, “szabadúszóként”, vállalkozóként is vállalhatsz például szövegezést, fordítást vagy tolmácsolást - ez nemcsak keresetkiegészítésnek jó, de segít frissen tartani a nyelvtudásod is.

 

Mindemellett, ha olyan állásba futsz bele, melyhez különleges nyelv(ek) ismerete a követelmény, ne feledkezz meg a tanulásba fektetett időről, energiáról: bátran kérd meg az árát, hiszen nem valószínű, hogy sok versenytársad akad majd ezen a terepen.

 

EgerAllas.hu / L.R.