Napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő szakmája a programozóké, de az informatika iparágában is széles a szakterületek listája. Dolgozhatunk honlapokon, mobilapplikációkkal és lehetünk rendszergazdák, vagyis a „mindenesek” munkahelyünkön, akik megoldják a felmerülő számítógépes problémákat. Nézzük, milyen pozíciókban helyezkedhetünk el informatikusként és mely területeken érdemes otthonosan mozogni.
Webfejlesztő (front-end, backend, full-stack)
A webfejlesztők képesek arra, hogy az interneten elérhető minőségi oldalakat hozzanak létre. A web alapú szoftverek előnyei közé tartozik, hogy nem kell őket telepíteni, egyből elérhetők. A tartalom előállítását és megjelenését a front-end fejlesztők végzik, akik HTML, CSS és JavaScript ismereteik birtokában hozzák létre szellemi terméküket. A backend fejlesztő az, aki a háttérmunkákat végzi, adatokat szolgáltat a megjelenéshez. Fő programozási nyelvei a Java, a PHP és a MySQL. A Full-stack fejlesztők a mindkét szakterületen jártas személyek.
https://codeberryschool.com/hu/weboldal-keszites-tanfolyam/
Mobilfejlesztő (Android, iOS)
Az okostelefonok világában természetesen nagyon magas a kereslet a mobilfejlesztők iránt. Az Android és iOS operációs rendszerek fejlesztésében otthonosan mozgók jobbnál jobb ajánlatokat kaphatnak, akár egy-egy ismertebb applikációt is tesztelhetnek.
https://www.ruander.hu/mobilfejleszto-tanfolyam.html
Adatelemző (data scientist) és szoftvertesztelő
Az adatok feldolgozása, a logisztikai készletek felmérése és a nyereség érdekében végzett tevékenység. A szoftvertesztelők az elkészült programok működéséért felelnek, így munkájuk elengedhetetlen a végső tesztelés szempontjából. A szoftverfejlesztők az említett programok, weblapok és mobilapplikációkat hozzák létre, ezek a szakmák a jövő legjobban keresett területeit foglalják magukban.
http://hrpwr.hu/future/cikk/bemutatjuk_a_jovo_3_legigeretesebb_it_s_munkakoret
Rendszergazda
A rendszergazdák munkájára manapság minden cégnél vagy intézménynél nagy szükség lehet. A feladataik közé tartoznak a telepítések elvégzése, akár a munkatársak betanítása egy-egy feladatra, így a széles körű, alapvető technikai ismeretek elengedhetetlenek. Igaz, a rendszergazdáknak általában nincs szüksége komolyabb programozói tudásra.
Programnyelvek (C/C++, JavaScript, Java, Python, SQL)
A legnépszerűbb programnyelvek között szerepel a C, a C++, a C#, a Java, a Pascal, a PHP vagy akár a Python. Értelemszerűen minél több nyelven tud valaki programozni, annál jobb lehetőségekhez juthat. A kezdők számára a HTML ismeretek elsajátítását, a CSS és a JavaScript vagy a Python programnyelvet szokták ajánlani.
Főbb programnyelvek:
https://wiki.prog.hu/wiki/Programoz%C3%A1si_nyelv
HelixLab
http://helixlab.hu/#tab-contact
Oktáv Továbbképző Központ Zrt.
Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar (PTE-TTK)
Programtervező informatikus: http://www.ttk.pte.hu/files/szakleiras/2019/BSc_Programtervezo_informatikus_2019.pdf
Gazdaságinformatikus: http://www.mii.ttk.pte.hu/informatika/infkepzesek/gi-bsc
https://www.felvi.hu/felveteli/szakok_kepzesek/szakleirasok/!Szakleirasok/index.php/szakterulet/4
Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar
Mérnökinformatikus: https://mik.pte.hu/mernokinformatikus
JAVA programozó: https://mik.pte.hu/java-programozo
Web programozó: https://mik.pte.hu/web-programozo
Online képzések
Codecool: https://codecool.com/hu/
Green Fox Academy: https://www.greenfoxacademy.com/
Training360: https://www.training360.com/
Pécsi informatikus állások: https://pecsallas.hu/allasok/informatika-telekommunikacio
PecsAllas.hu / P.P.