Diákszövetkezet vagy álláskereső portál? Hol keressek munkát a nyári szünetre?

Diákszövetkezet vagy álláskereső portál? Hol keressek munkát a nyári szünetre?

Itt a nyár, vele együtt a diákmunkák szezonja. Nem csak vállalkozók, cégtulajdonosok toboroznak ilyenkor alkalmi munkaerőt, de a diákmunka-szervezetek is akcióba lendülnek. Hová érdemes fordulnod Egerben, ha te is keresnél egy kis mellékest a nyáron? Mutatjuk a lehetőségeket!

Álláskereső portálok

A legkézenfekvőbb módja a munkakeresésnek, ha az ember a Google vagy egy álláskereső portál segítségével felkutatja az aktuális hirdetéseket, és beadja a jelentkezését. Előnye a módszernek, hogy azonnal, akár néhány kattintással jelentkezhetsz, főleg, ha van készen egy önéletrajzod, amit csatolhatsz a leveled mellé.

 

Az álláskereső portálokon kínált diákmunkák nagyon sokfélék lehetnek: bolti eladó, árufeltöltő, felszolgáló, pultos, konyhalány, szobalány, adatrögzítő, asszisztens, animátor, hostess… És még sorolhatnánk. A nyári időszakra jellemzőek a szezonális munkák is, mint a gyümölcsszedés, fagylaltárusítás, büfés meló a strandokon. Egerben mindháromra találni példát, de ha az összes aktuális hirdetést egy helyen böngésznéd, figyelmedbe ajánljuk a környék legátfogóbb álláskereső portálja, az egerallas.hu oldal diákmunka-kínálatát.

 

Ha közvetlenül jelentkezel és felvételt nyersz valamelyik állásra, fontos, hogy tisztában légy a munkavégzéshez kapcsolódó jogaiddal és kötelezettségeiddel. Diákmunkát már 16 éves korodtól vállalhatsz, 18 éves korodig azonban csak írásos szülői engedéllyel. Ha még nem töltötted be a 18. évedet, nem végezhetsz éjszakai munkát, készenléti vagy ügyeleti jellegű munkát, és nem is túlórázhatsz. Az iskolai szünetekben, így a nyári szünetben már a 15. évüket betöltött diákok is vállalhatnak idénymunkát, a fenti feltételek betartásával.

 

Szezonális, alkalmi munkák esetén az úgynevezett egyszerűsített foglalkoztatás a leggyakoribb jogi forma, ami havonta 15 nap, egyhuzamban pedig 5 munkanap ledolgozását teszi lehetővé számodra. A bejelentéshez a munkáltatódnak szüksége lesz a személyi igazolványodra, diákigazolványodra, adókártyádra és TAJ-kártyádra, ám az összes többi adminisztratív feladat őt terheli. Ne vállalj olyan munkát, amit a munkáltatód nem hajlandó bejelenteni! Ezt fekete foglalkoztatásnak nevezik, és nem csak a főnököd, te is pórul járhatsz egy adóhivatali ellenőrzés során.

 

Diákmunka-szövetkezetek

A jogi bonyodalmak elkerülésének egyik legjobb módja, ha nem közvetlenül jelentkezel egy-egy meghirdetett állásra, hanem felveszed a kapcsolatot egy diákmunka-szervezettel, és az ő támogatásukkal állsz munkába. Ezeknek a szövetkezeteknek a célja, hogy képességeidnek, lehetőségeidnek megfelelő állást találjanak neked valamelyik szerződött cégnél, magukra vállalva a kapcsolattartás, jogi ügyek, papírozás terhét, és azt a felelősséget, hogy a fizetésedet minden hónap 10-éig elutalják a számládra. Neked általában nincs más feladatod, mint regisztrálni, majd felkeresni a szervezet irodáját, ahol rögzítik az adataidat és aláírjátok a kettőtök közti megállapodást. A regisztrációnak olykor van egy jelképes költsége - ez a hozzájárulásod a szervezet működéséhez, és sokszor az első fizetésedből kerül levonásra.

 

A diákszövetkezetek által kínált aktuális állásajánlatokról sokszor már a weboldalukon keresztül tájékozódhatsz, de személyes kapcsolattartód feladata lesz, hogy értesítsen is téged a számodra releváns munkákról. Egerben több nagy szervezet is képviselteti magát: a MindDiák Szövetkezet, a Diák Center, a Meló-diák és a FürgeDiák Iskolaszervezet is segíteni tud neked, ha a megyeszékhelyen keresel munkát a nyárra. Nézz utána a regisztráció feltételeinek: a legtöbb helyen nem kizáró ok, ha egyszerre több szervezetnek is tagja vagy, így érdemes megragadni a lehetőséget, és felvenni a kapcsolatot akár több irodával is.

 

EgerAllas.hu / L.R.