Hogyan zajlik egy állásinterjú?

Amikor állásinterjúról beszélünk, legtöbben a klasszikus formára gondolunk, amikor is a pályázó megjelenik a cégnél, és személyesen beszélget az interjúztatókkal. Csakhogy nem ez az egyetlen formája ennek a felvételi állomásnak, főként manapság. Nem ritka ugyanis a távinterjú sem, illetve a személyes interjúk is nagyon eltérőek lehetnek.

Interjú a távolból

Ma már gyakran előfordul, hogy egy cég egy másik országban lévő telephelyére vagy leányvállalatához keres új munkatársat. Ilyenkor szokott sor kerülni távinterjúkra, legtöbbször Skype-on keresztül, de előfordul telefonos interjú is.

Ha ilyen állásinterjú előtt állsz, nagyon fontos, hogy lehetőség szerint megfelelő körülményeket teremts: iktasd ki a háttérzajt, tegyél róla, hogy nyugodt körülmények között tudj beszélgetni, ne legyenek zavaró tényezők. Amennyiben a kamerát is be kell kapcsolnod, öltözz fel úgy, mintha személyes interjúra mennél, tedd rendbe a hajadat, ha nő vagy, esetleg használj sminket (már ha egyébként is sminkeled magad). Nézd meg azt is, mi látszódik a háttérben: semmiképp ne legyen rendeltlen a környezeted, hiszen ez látszik a kamerán keresztül. Legjobb, ha egy fehér fal elé ülsz le, vagy más, semleges helyre.

Mielőtt elkezdődik az interjú, mindent gondosan készíts elő. Ellenőrizd, hogy jó-e a mikrofon, rendesen hallasz-e mindent, nézd meg, mit mutat belőled a kamera. Nagyon kellemetlen, ha az interjú közben kell kínlódnod a technikával, elég amatőr hatást kelt, igyekezz ezt elkerülni!

Csoportos interjúk

Előfordulhat, hogy behívnak valahová interjúra, és előzetes várakozásaiddal ellentétben nem csak Te jelensz meg az adott időpontban, hanem több más jelölt is. Ilyenkor csoportos interjút szoktak tartani, ami többféle lehet.

Előfordulhat, hogy tesztet töltetnek ki egyszerre több emberrel, vagy valamilyen próbafeladatot kell megoldani. Még valószínűbb azonban, hogy csapatokban kell majd dolgoznod a többi jelölttel, hogy a HR-esek megfigyelhessék a viselkedéseteket, személyiségeteket. Amikor ugyanis a feladatra koncentrálnak az emberek, kevésbé tudnak arra is figyelni, hogy megfelelően viselkedjenek, így hamar megmutatják a valódi énjüket.

Az ilyen interjúk során alaposan meg lehet ismerni a pályázók viselkedését adott szituációkban, képet lehet kapni a problémamegoldó képességükről, esetleg a szakmai hozzáértésükről is.

Próbafeladatok az interjún

Az is előfordul, hogy az interjún kapsz egy konkrét feladatot, ami a jövőbeni munkakörödhöz kapcsolódik. Ezzel kiszűrik azokat, akik valójában nem értenek az adott munkához, felmérik, hogy ki mennyire tud hatékony lenni. A próbafeladat többnyire csak egy apróság, amit ott helyben meg is lehet oldani, és nem vesz sok időt igénybe, de jól tükrözi, mennyire vagy jártas az adott területen.

Lehet például egy fordítási feladat, ha a nyelvtudás kulcsfontosságú lesz a munkavégzés során, így gyorsan kiderül, ha valaki nem üti meg az elvárt szintet.

Nem biztos, hogy rögtön döntés születik

Sokakat csalódásként ér, ha az interjú után a vég újra jelentkezik, de még nem az eredménnyel, hanem azzal a kéréssel, hogy vegyenek részt egy újabb körön. A többkörös interjúkat elég gyakran alkalmazzák a HR-esek, a körök alatt folyamatosan szűkítik a jelentkezők számát.

Ilyenkor számíts arra, hogy mindegyik alkalom során máson lesz a hangsúly, más feladatok, képességek kerülnek középpontba. A legjobb jelöltek mindegyiknél meg fognak felelni, így marad a folyamat végére jó esetben legfeljebb 3-5 ember, akik mindegyike tökéletesen alkalmas az állás betöltésére.

Hogy közülük kit választ a munkáltató, az több tényezőn műlhat: fizetési igényen, korábbi tapasztalatok mértékén, hogy ki mennyire illik bele a meglévő csapatba, vagy éppen melyik jelölt mennyire szimpatikus.

Fontos, hogy ne ess pánikba, ha az interjú nem teljesen olyan, mint amire számítottál! Igyekezz minden szituációban kihozni magadból a legtöbbet – könnyen lehet, hogy bár te nem érzed úgy, hogy ura voltál a helyzetnek, a HR-esek mégis úgy látják majd, hogy szuperül helyt álltál!

EgerAllas.hu / J.P.